Le Corbusier 17 eseriyle Dünya Mirası Listesi’nde!

Geçtiğimiz günlerde UNESCO, İsviçre asıllı Fransız mimar Le Corbusier imzalı 17 eserin Dünya Mirası Listesi’ne eklendiğini duyurdu.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO, modern yüksek tasarımın öncülerinden Le Corbusier olarak tanınan İsviçre asıllı Fransız mimar Charles-Edouard Jeanneret’in 20. yüzyılda inşa ettiği 17 eserin Dünya Kültür Mirası listesine eklendiğini duyurdu. Modernist mimarinin örneklerinden olan eserler Paris’te yer alan Maison La-Roche gibi özel yapılardan Hindistan’da bulunan Chandigarh Complex gibi kamusal yapılara çeşitlilik gösteriyor.

Chandigarh / Fotoğraf: Wikimedia

Chandigarh / Fotoğraf: Wikimedia

Fransa’da faaliyetlerini sürdüren Le Corbusier Vakfı konuyla ilgili şunları söyledi:

“Modern mirasın, özellikle de Le Corbusier’in mimari yapılarının korunması uzun vadeli bir girişimin ilk adımı. Bu karar, Le Corbusier’e ait diğer eserlerin de gelecek nesillere aktarılması için güçlü bir teşvik olacaktır.”

İLGİLİ İÇERİK: İstanbul’daki UNESCO toplantısına büyük tepki!

Listeye eklenen eserler arasında Fransa’da yer alan ve sosyal konut alanında cesur işlerden biri olan Unité d’Habitation ile Notre-Dame-du-Haut Şapeli, Almanya’da yer alan Weissenhof Estate, Arjantin’de yer alan Curutchet House, Tokyo’da yer alan National Museum of Western Art gibi yapıların yanında, en çok bilinen eserlerinden sayılabilecek Villa Savoye de bulunuyor.

La Villa Savoye / Fotoğraf: m-louis (Flickr)

La Villa Savoye / Fotoğraf: m-louis (Flickr)

Le Corbusier

National Museum of Western Art / Fotoğraf: Wikimedia

Yapıları destek blokları, teras bahçeleri, serbest akışlı kat planları ve yatay pencereleri ile farklılaşan Le Corbusier 20. yüzyılın en ünlü mimarlarından biri. Modernizmi yükselten beton merkezli, düz cepheli ve köşeli yapıları tüm dünyada etkisini yitirmeye başlamışken, UNESCO’nun bu kararı ile eserlerin mimari tarihindeki öneminin yeniden gündeme gelmesi bekleniyor.

İLGİLİ İÇERİK: Osaka şehri yaşayan bir organizmaya dönüşürse…

Le Corbusier

Maison La Roche / Fotoğraf: Hyperallergic

Le Corbusier

Notre-Dame-du-Haut Şapeli / Yuichi Shiraishi

Karayip Denizi’nin doğusunda yer alan ada ülkesi Antigua ve Barbuda ile Hindistan’daki Khangchendzonga Ulusal Parkı da Le Corbusier’in eserleri dışında toplantı sonucunda Dünya Mirası Listesi’ne eklenen yapılar arasında yer alıyor.

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.