Google, sanat tarihini cebinize sığdırıyor!

Google’ın Android ve iOS işletim sistemleri için geliştirdiği Arts & Culture uygulaması ile binlerce sanat eserine akıllı telefonunuzdan erişmeniz mümkün!

Google’ın beş yıl önce başlattığı Art Project, eserleri dijital ortama aktararak ve sanal müze turu uygulamaları geliştirerek sanatı ve kültürü internet erişimi olan herkese ulaştırmayı hedefliyordu. Projenin kapsamında üretilen son araç, belki de projenin zirve noktası: Neredeyse bütün sanat ve kültür arşivi, mobil cihazınızdan erişilebilir durumda.

Arts & Culture

Görsel: Business Insider

Google, yaklaşık bir yıl önce Android ve iOS işletim sistemleri için geliştirdiği Arts & Culture isimli mobil uygulamaya yaptığı son güncellemeyle, binlerce sanat eserini erişilebilir kıldı. Arama özelliğinde yapılan bu önemli değişiklik sayesinde sanatseverler eserleri farklı özelliklerine göre kolaylıkla arayabiliyor. Veritabanında bulunan sanat eserlerini bağlı olduğu akıma, eserde kullanılan malzemeye, hatta eserdeki hakim renk tonlarına göre kategorilere ayıran bu uygulama da ayrıca istenilen kelimeye göre arama yapmak da mümkün. Her biri üzerine yakınlaşma olanağı da bulunan eser fotoğraflarının çözünürlüklerinin de artırılması bekleniyor. Google’ın bu büyük projesine 40 farklı ülkeden 250 kuruluş da katkıda bulunuyor.

Uygulamanın ana ekranında bu partner kuruluşlara ait güncellemeler, o günün tarihine ait sanatsal olaylar bulunurken, uygulama ile birçok müze ve tarihi yapıyı sanal tur ile dolaşmak mümkün.

Mobil uygulama marketlerinde sanat eserlerini tanıyabildiğini iddia eden ‘Shazam’ tarzı çokça uygulama bulunsa da Google bu konuda daha sağlıklı bir araç geliştirmek için çalışmalara başladı. Google’ın Cardboard isimli sanal gerçeklik uygulamasıyla da birlikte çalışabilen uygulamanın ‘Art Recognizer’ özelliği şimdilik yalnızca Londra, Washington ve Sidney kentlerindeki bazı müze ve galerilerde kullanılabilir durumda.

Büyük sanat eserlerinin haricinde kültür konulu birçok içeriği de barındıran ve Google Play ya da Apple Store üzerinden indirilebilir olan Arts & Culture şimdilik büyük ölçüde İngilizce, ama Türkçe içerikler de bulmak mümkün.

İLGİLİ İÇERİK: Guernica hakkında 15 şaşırtıcı gerçek

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.