Dünyanın ilk yeraltı parkı New York’ta açıldı

New York’ta bulunan eski bir yeraltı tramvay istasyonu iki girişimcinin çabalarıyla dünyanın ilk yeraltı botanik parkına dönüştürülüyor.

Geçtiğimiz günlerde New York Belediyesi resmî olarak Manhattan’ın Aşağı Doğu Yakası’nda bulunan eski tramvay hattının içinde bulunan terk edilmiş tramvay durağının bir yeraltı parkına dönüştürülmesini onayladı. Parkın geliştiricilerinin düşlediği biçime kavuşması için hâlen uzunca bir yolu bulunmasına rağmen, ilk yeraltı doğal parkı amacına ulaşılması konusunda önemli bir adım atıldı.

The Lowline isimli bu botanik bahçenin yaratıcıları James Ramsey ve Daniel Barasch dışında, Ekonomik Gelişim Kurumu’na bu ortak alanın değerlendirilmesine ilişkin bir projeyle başvurmadı. Ramsey ve Barasch’ın güneş girmeyen bu eski tramvay istasyonunu bitkiler ve çiçeklerle bezeli bir botanik parka çevirme fikri yetkililerin de ilgisini çekti. Geliştiriciler, yaklaşık 8 aydır fikir ve uygulama üzerinde çalışıyorlar.

İLGİLİ İÇERİK: Osaka şehri yaşayan bir organizmaya dönüşürse…

New York Belediye Başkan Yardımcısı Alicia Glen, sekiz yıldır atıl durumda bekleyen bu alanın teknolojiyle harmanlanmasını öneren bu projeyi görmek için sabırsızlandıklarını belirtti.

yeraltı

Fotoğraf: Bloomberg

The Lowline’ın inşası ve sürdürülmesi oldukça maliyetli gözüküyor. Yapının projeye uygun olarak biçimlendirilmesi 60 milyon dolar gibi bir meblağ gerektirirken, yıllık masrafı da 4 milyon dolar olarak öngörülüyor. Ramsey ve Barasch’ın önümüzdeki 12 ay içinde bütçedeki 10 milyon dolarlık açığı kapatmaları, tasarım şemasını belirlemeleri ve bölge halkıyla toplantılar yaparak fikir ve uygulama konularında geri bildirim alması gerekiyor.

Fiberoptik kablolar ve aynalar yardımıyla günışığını yer altına taşıyarak bitkilerin yıllarca yaşamasına olanak sağlayacak yapının birçok New York sakinine alternatif bir alan sağladığından ilgi çekmesi bekleniyor.

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.