Dünya’nın bir yılını uzaydan izleyin!

NASA’nın son timelapse videosu Dünya’nın bir yılını neredeyse bir milyon mil öteden izlemeye olanak sağlıyor.

NASA’nın Deep Space Climate Observatory görevine bir yıl önce Haziran ayında başlayan uzay aracı, Dünya’da geçen bir yıla farklı bir perspektiften bakma olanağı veriyor.

DSCOVR, teknik olarak Dünya’nın yörüngesinde değil. Dünya ve Güneş arasındaki Lagrange Point 1 isimli yerçekimsel denge noktasında, yani gezegenimizden yaklaşık 1.5 milyon kilometre uzakta uçuşa devam eden DSCOVR, bu özel güzergâhı sayesinde yeryüzünde olup biteni gözlemlemek için gönderilmiş ilk ve tek uzay aracı.

Yörüngeye çok daha yakın Dünya merkezli uydular gezegenin yalnızca belli bir alanını fotoğraflayabilirken, belirli bir bölgede kısa süreli uçuşlar gerçekleştiren DSCOVR, bilim insanlarına atmosferik olaylar, volkanik patlamalar, yangın kaynaklı duman bulutları gibi konularda bilgi veriyor. Ayrıca bilim insanları yakın kızılötesinden ultraviyole ışınlara kadar on farklı dalga boyunda fotoğraf çekebilen uzay aracı DSCOVR’ın gönderdiği mevsimsel değişiklik verilerini değerlendirerek Antarktika’da bulunan ozon deliğini ve iklim modellerini gözlemleyebiliyor.

İLGİLİ İÇERİK: Güneş sisteminin dışında da yaşamak mümkün olabilir!

NASA’dan Jay Herman proje ile ilgili şunları söylüyor: “DSCOVR bize Dünya’yı güneşin doğuşundan batışına gözlemleme olanağı veriyor, bu da gezegenin doğal akışını görebildiğimiz anlamına geliyor.”

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.

  • firdevs

    1 dakika 53.saniyede bir durdurup bakarmısınız siyahlık var da ne olduğunu biliyormusunuz.

    • Barış Şişe

      Ay’ın gölgesi mi acaba