Oliver Stone’dan bir Edward Snowden filmi!

Amerikalı yönetmen Oliver Stone, dört yıllık suskunluğunun ardından Edward Snowden’ın yaşamını konu alan bir filmle beyazperdeye dönüyor.

2012 çıkışlı Savages filmi hakkında olumsuz eleştiriler ve gişedeki hayal kırıklığı sebebiyle dört senedir beyazperdede gözükmeyen Oliver Stone, Eylül ayında yine kendine has politik tarzıyla izleyicinin karşısına çıkacak. Platoon, Nixon, JFK gibi ölümsüz klasiklerin yönetmeni olan Stone, bu kez kendine eski CIA ve Ulusal Güvenlik Dairesi çalışanı, ABD tarihinin en büyük sızıntılarını gerçekleştirmiş bilgisayar uzmanı Edward Snowden’ın hikâyesini konu ediyor.

İLGİLİ İÇERİK: ‘Sırça Fanus’ yeniden beyazperdeye uyarlanıyor

Edward Snowden’ın adını taşıyan “Snowden” isimli filmde ünlü casusu Joseph Gordon-Levitt canlandırırken, Nicolas Cage, Shailene Woodley gibi isimler de filmin oyuncu kadrosunda yer alıyor. Çekimleri, olası devlet müdahaleleri riskini ortadan kaldırmak için ABD dışında gerçekleştirilen filmin senaryosu, Luke Hardings’in “The Snowden Files” ve Anatoly Kucherena’nın “Time of the Octupus” kitaplarının ışığında yazılmış.

Ünlü Amerikalı casus Snowden’ın öyküsü daha önce Laura Poitras’ın belgesel filmi Citizenfour ile beyazperdeye taşınmıştı.

 

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.