Drone aracılığıyla ilk ticari transfer yapıldı

Alışveriş kavramına yeni bir boyut kazandıracak ilk drone’lu ticari ürün transferi ABD’de gerçekleştirildi.

Belki de çok yakın bir zamanda, dronelar internetten sipariş ettiğiniz bir ürünü kapınıza kadar getirebilecek. Drone girişimi Flirtey şirketi, Tokyo merkezli şirketler zinciri 7-Eleven ile yaptığı ortaklıkla ABD’nin Nevada eyaletindeki özel bir mülke ilk ticari ürün servisini gerçekleştirdi.

İLGİLİ İÇERİK: Dünyanın en hızlı drone’u satışa çıkıyor!

Proje için Nevada’daki 7-Eleven mağazalarından biri seçildi ve civar bölgede yaşan müşterilerden pilot programa katılmak isteyenler belirlendi. Mağazadan hareket eden ve tavuk sandviç, donut, kahve gibi ürünler içeren paket, GPS verilerini kullanarak otonom biçimde yaklaşık 1,5 kilometre uzakta bulunan bir eve ulaştı.

ticari

Fotoğraf: Flirtey

Daha önce de, 2015 yılında Virginia ve Nevada eyaletlerine tıbbi malzemeler dronelar yardımıyla ulaştırılmış ve geçen ay gemiden karaya ilk transfer yine Flirtey tarafından yapılmıştı. Bu transfer ise Federal Havacılık Kurumu onaylı ilk ticari transfer olarak kayda geçti.

Drone teknolojisi altyapısının ürün taşımacılığı için geliştirilmesi perakende satıcılar tarafından dört gözle beklense de Federal Havacılık Kurumu’nun yaptığı düzenlemeler hâlâ bu teknolojinin yaygınlaşması önünde engeller oluşturabiliyor. Yine de 7-Eleven ve Flirtey firmalarını bu işbirliği bu amaç için oldukça dikkate değer bir girişim oldu.

 

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.