Müzisyenler Donald Trump’ı desteklemiyor!

Donald Trump’ın seçim kampanyasında müziklerini kullanmasına tepki gösteren müzisyenlere Pavarotti ailesi de eklendi.

2007’de yaşama veda eden dünyaca ünlü tenor Luciano Pavarotti’nin ailesi, Amerikan başkan adayı Donald Trump’ın seçim kampanyasında Pavarotti’nin seslendirdiği bir aryanın kullanılmasını desteklemediklerini açıkladı.

Luciano Pavarotti’nin eşi Nicoletta Mantovani Pavarotti ve üç kızı, sanatçının seslendirdiği Puccini’ye ait Nessun Dorma aryasının, Pavarotti’nin kariyeri boyunca savunduğu kardeşlik ve dayanışma ilkeleriyle hiç uyuşmayan bir başkan adayının seçim kampanyasında kullanımının durdurulmasını istedi.

İLGİLİ İÇERİK: Amazon.com CEO’su Jeff Bezos, Donald Trump’ı uzaya şutlamayı önerdi

“Vincerò”, yani “Kazanacağım!” çığlığıyla biten arya, 1990 Dünya Kupası’nda Roma’da yapılan “Üç Tenor” konserinde seslendirildikten sonra bir fenomene ve futbol marşına dönüşmüştü.

Yaşamı boyunca insan hakları savunuculuğu yapan ve mültecilere yardım faaliyetleri yürüten Pavarotti, ölümüne kadar Birleşmiş Milletler Barış Elçisi olarak çalışmış ve yardım programlarına maddi yardımlarda bulunmuştu.

Daha önce The Beatles, Adele, R.E.M., Queen, Aerosmith, Neil Young gibi isimler de sosyal medya ve diğer mecralardan Trump’ın seçim kampanyasında müziklerinin kullanılmasını onaylamadıklarını belirtmişti.

 

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.