Daha önce görülmemiş Küba ve Fidel Castro fotoğrafları!

Amerikalı Lee Lockwood’un 1959-1969 yıllarında Fidel Castro ile yaptığı röportajları ve o dönemin Küba’sını gösteren fotoğrafları yeniden yayımlandı.

Birçoğumuz Fidel Castro’yu Amerikalı gazeteci Lee Lockwood’un 1959-1969 yılları arasında çektiği fotoğraflardan ve röportajlarından tanıyoruz. ABD – Küba ilişkilerinin yeniden gündeme geldiği şu günlerde, Lockwood’un Castro ile yaptığı röportajlar ve Küba’nın Castro dönemindeki dönüşümünü gösteren yüzlerce fotoğraf, “Castro’s Cuba: An American Journalist’s Inside Look at Cuba, 1959–1969” adı altında Taschen tarafından yayımlandı.

castro

Lockwood Castro ile bir beyzbol sahasında. / Fotoğraf: Lee Lockwood

Diktatör Fulgencio Batista’nın komünist isyancılar tarafından devrilmesinden bir gün önce, 31 Aralık 1958 tarihinde başlayan günlüklerde, “Devrimin ilk günlerinde ister Kübalı olsun, ister olmasın, adada bulunan herkes Castro’ya dair fikirleri fark etmeksizin umudun ruhunu hissedebiliyordu,” diyen Lockwood, adada bir hafta geçirdikten sonra Castro ile yakın arkadaş olmayı başarmıştı. Havana Devrim Meydanı’ndaki mitinglerden, Castro’nun masa tenisi oynadığı anlara kadar Castro’nun yakın çevresinde hareket eden Lockwood, o dönemde başka Amerikalı gazetecilere tanınmayan birçok hakka sahip olmuştu.

castro

Varadero Beach, Havana / Fotoğraf: Lee Lockwood

İlk kez 1967 yılında yayımlanan gözlemler ve röportajlar, bugünlerde daha önce yayımlanmamış yüzlerce fotoğraf eklenerek Taschen tarafından yeniden yayımlandı. Ünlü devrimci liderin fotoğrafları dışında, objektifin o günlerin Küba sokaklarına da çevrildiği bu fotoğraflar, devrimi takip eden süreçte toplumun nasıl bir dönüşüm yaşadığını gözler önüne seriyor.

castro

Santiago de Cuba / Fotoğraf: Lee Lockwood

castro

Isle of Pines / Castro, Celia Sanchez ile. / Fotoğraf: Lee Lockwood

castro

Dönemin İsviçre büyükelçisi ile. / Fotoğraf: Lee Lockwood

İLGİLİ İÇERİK: Rolling Stones’dan Küba’da tarihi konser!

castro

“Fidel’i destekliyoruz.” / Fotoğraf: Lee Lockwood

castro

Vedado, Havana / Fotoğraf: Lee Lockwood

castro

Santiago de Cuba / Fotoğraf: Lee Lockwood

castro

Camarica, Matanzas / Fotoğraf: Lee Lockwood

 

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.