‘Tarihçilerin kutbu’ olarak da bilinen Halil İnalcık’a veda

Eserleri onlarca dile çevrilen ve dünyanın en önemli tarihçilerinden biri olan Halil İnalcık, 100 yaşında hayata veda etti.

Öğrencilerinden İlber Ortaylı tarafından bir kurum ve bir müessese olarak nitelendirilen, ‘hocaların hocası’ ve ‘tarihçilerin kutbu’ olarak da bilinen büyük tarihçi Halil İnalcık bir süredir tedavi gördüğü Ankara Güven Hastanesi’nde geçtiğimiz gün hayata veda etti.

Sadece Türkiye’de değil yurtdışında da birçok tarihçi yetiştiren İnalcık özellikle Osmanlı tarihi alanında en büyük uzmanlardan biri olarak biliniyordu.

Geçtiğimiz yıl Eylül ayında Hürriyet gazetesinde Güliz Arslan’a verdiği bir röportajda Türkiye’nin politik ve kültürel ortamına atıfta bulunarak “Bu sıkıntılı devrin geçeceğini” belirten İnalcık, “100 yaşında bir tarihçi olarak Türkiye’nin bugününe bakınca ne hissediyorsunuz?” sorusuna şu cevabı vermişti: “Sıkıntılı bir devir yaşıyoruz. Ama geçecektir. Tarihimizde bu dalgalanmalar olmuştur. Günlük siyasetle ilgili bir şey söylemek istemiyorum çünkü ben siyasetin üzerindeyim, bilim adamıyım. Kehanette bulunmaya girişmem. Yanlış yerlere çekilebilir. Ama bir sosyal tarihçi olarak durumu görüyorum. Reaksiyon halindeki gençliğin görüşlerini tespit ediyorum.

Ülkenin bir dönüm noktasında olduğunu belirten İnalcık, şunları söylemişti: “Sadece Türkiye de değil, bence insaniyet son asırda istikametini kaybetti. Kendi rahatı için düşmanını nükleer silahlarla ezmek gibi yollara sapıyorlar. Ama bunlara bakıp yılmamalı. Bu memlekete ve geleceğine güvenerek çok çalışmalı. Esas mesele fikir zenginliğidir. O yüzden ne olursa olsun fikir hürriyetini muhafaza etmek gerekiyor.

Kaynak: T24

Kaynak: T24

Halil İnalcık kimdir?

Balıkesir Muallim Mektebi’ni tamamlamasının ardından 1936 yılında Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi Yeni Çağ Tarihi bölümünde yüksek öğrenimine başladı. 1942 yılında Tanzimat ve Bulgar Meselesi adlı doktora tezini verdi. Uzun yıllar aynı fakültede Osmanlı ve Avrupa tarihi üzerine dersler verdikten sonra 1972 yılında Chicago Üniversitesi Tarih Bölümü’ne “Osmanlı Tarihi Üniversite Profesörü” olarak davet edildi.

1993 yılında Bilkent Üniversitesi’ne davet edildi ve burada Tarih bölümünü kurdu. Çok iyi düzeyde Osmanlı Türkçesi, iyi düzeyde; İngilizce, Fransızca, Almanca, orta düzeyde de; Arapça, Farsça ve İtalyanca bilen İnalcık, Cambridge Uluslararası Biyografi Merkezi tarafından dünyada sosyal bilimler alanında sayılı 2000 bilim adamı arasında gösterilmiştir.

Ödülleri

1986 İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi Ödülü
1991 T.C. Dışişleri Bakanlığı Yüksek Hizmet Madalya ve Diploması
1993 Sedat Simavi Vakfı ödülü: Sosyal Bilim alanında yılın en iyi eseri: Osmanlı İmparatorluğu Toplum ve Ekonomi, İstanbul: Eren Yayınevi
1995 Titulesco Medal of High Service, Romanya Büyükelçiliği, Ankara
1998 İstanbul Üniversitesi Türkiyat Enstitüsü ödülü.
2002 T.C. Kültür Bakanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü
2002 The Soranos Friendship-Award

Fahri doktoraları

1986 Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul
1987 Atina Üniversitesi, Atina
1992 Selçuk Üniversitesi, Konya
1993 Hebrew University of Jerusalem, Kudüs
1993 University of Bucharest, Bükreş
1995 Uludağ Üniversitesi, Bursa
1986 Chicago Üniversitesi Emeritus Profesörlük

Kaynak: T24

Kaynak: T24

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...