En iyi yönetmenlerin eğlenceli ahşap heykelleri

Amerikalı sanatçı Mike Leavitt, sinemanın ünlü yönetmenlerinin eğlenceli ahşap heykellerini tasarlıyor.

Amerika’da çalışmalarını sürdüren sanatçı Mike Leavitt sinema tarihinin önemli yönetmenlerinin ahşap heykellerini üretiyor. En ünlü yapıtlarından ve kişiliklerinden çokça ayrıntı içeren bu yönetmen heykelleri, Amerika’da çeşitli galerilerde sergileniyor.

Sanatçının King Cuts ismini verdiği bu serisi, 16 ünlü yönetmenin ahşap ve kil kullanılarak üretilmiş heykelini içeriyor. Akrilik boyayla boyanan ve yönetmenin ismiyle özdeşleşen filmlere de birçok gönderme barındıran bu heykellerin her birinin boyutu yaklaşık 45 santimetre.

ahşap

Woody Allen / Kaynak: mikeleavittart.com

tarantino

Quentin Tarantino / Kaynak: mikeleavittart.com

İLGİLİ İÇERİK: İsviçreli sanatçı Fabian Bürgy’nin manipülatif sanatı

Her kesiğin bir hata riski taşıdığını belirten sanatçı; yönetmenlerin hikâyelerini oluştururken detaylar üzerine yoğunlaştığını, her kurgusal değişikliğin hikâyeyi başka bir yöne çevirdiği düşünüyor. Leavitt’e göre bu totemler, sanatçının hayatında iz bırakan  Quentin Tarantino, Woody Allen, Alfred Hitchcock gibi yönetmenlere yönelttiği hicivle harmanlanmış bağlılık göstergeleri.

King Cuts hakkında ayrıntılı bilgiye, serinin devamına ve sanatçının diğer işlerine şu bağlantıdan ulaşabilir, sanatçıyı Instagram hesabı üzerinden takip edebilirsiniz.

kubrick

Stanley Kubrick / Kaynak: mikeleavittart.com

 

tim burton

Tim Burton / Kaynak: mikeleavittart.com

hitchcock

Alfred Hitchcock / Kaynak: mikeleavittart.com

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.