Devasa madenci kuklası yolculuğuna başladı

İngiltere’deki Cornwall ve Devon madenlerinin UNESCO tarafından koruma altına alınışının 10. yılı, dev bir madenci kuklasıyla kutlanıyor.

İngiltere’de bulunan Cornwall ve Batı Devon Madenleri’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklenmesinin 10. yılının anısına, devasa bir madenci kuklası 200 kilometrelik bir yolculuğa çıktı.

BBC’de yer alan habere göre, Devon bölgesinden geçtiğimiz pazartesi günü yola çıkan 10 metrelik dev kuklanın ihtişamlı yürüyüşünün 6 Ağustos’ta Cornwall’da sona ermesi bekleniyor.

madenci

Fotoğraf: Getty Images / Matt Cardy

Birleşik Krallık’ın en büyük mekanik kuklası olma ünvanını taşıyan “Man Engine” ayakları üzerinde dururken, üç çift katlı otobüsün toplam uzunluğuna eşdeğer boyutlara sahip. Kukla emekleme hâlindeyken ise uzunluğu yaklaşık 4.5 metreyi buluyor.

İLGİLİ İÇERİK: Le Corbusier 17 eseriyle Dünya Mirası Listesi’nde!

madenci

Fotoğraf: Getty Images / Matt Cardy

Onlarca erkek ve -bölge dilinde “bal-maiden” olarak isimlendirilen- kadın maden işcisi tarafından kontrol edilen ve buhar gücüyle çalışan devasa kuklanın yolculuğu boyunca bölgede yer alan on farklı tarihi yere uğraması planlanıyor.

Golden Tree Productions firmasının kurucusu Will Coleman tarafından tasarlanan ve ismini kullanılan teknolojiden alan kukla, gelecek yıllardaki kutlamalarda yapılacak etkinliklere dair beklentileri oldukça yükseltti.

madenci

Fotoğraf: Getty Images / Matt Cardy

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.