Facebook, The Surround 360’ın kaynak kodlarını paylaştı

Facebook, Nisan ayında duyurduğu ve yüksek maliyeti sebebiyle satışa çıkmayacak olan 360 derece kameranın açık kaynak kodlarını GitHub’dan paylaştı.

Facebook, 360 derece video teknolojisini duyurduğunda, The Surround 360 ismini verdiği kameranın açık kaynak kodlu olacağının sözünü vermişti. Bugün bu sözünü yerine getirdi ve üç boyutlu 360 derece video çekebilen video kameranın donanım ve yazılım bilgilerini paylaştı.

Facebook geçtiğimiz Nisan ayında, üzerinde 17 yüksek çözünürlüklü kamera barındıran The Surround 360 isimli kameranın, yaklaşık 30,000$’lık maliyetinden ötürü üretilip satılmayacağını duyurmuştu.

İLGİLİ İÇERİK: Facebook, uygulamalarının sanal gerçeklik versiyonları üzerinde çalışıyor

Eğer yeterli paranız, zamanınız ve enerjiniz varsa, Facebook mühendislerinin açık kaynak kod paylaşım platformu GitHub’da paylaştığı bilgilerden faydalanarak ürün donanımını birleştirebilir, kodlarını yazabilir ve 360 derece kayıt yapabilen kameranızı kullanmaya başlayabilirsiniz. Tüm bunları yaparken aynı zamanda Facebook Ürün Müdürü Chris Cox’un kişisel hesabından paylaştığı bu videodan da faydalanabilirsiniz.

 

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.