Bir kapitalizm simülasyonu: Crisis Theory

David Cribb’in geliştirdiği bilgisayar oyunu Crisis Theory kapitalizm ve sermaye kuramı hakkında eğlenceli olduğu kadar gerilimli bir ders niteliğinde.

Kolonyalizm, kamu borcu, kamulaştırma… Bu kavramlar Karl Marx’a göre sermaye birikiminin öncül formları, yani kapitalizm ateşinin ilk kıvılcımları. David Cribb’in kapitalizm temelinde geliştirdiği bilgisayar oyununda, kendinizi bu ateşin içinde hissedeceksiniz.

crisis

Görsel: KillScreen

David Cribb tarafından geliştirilen Crisis Theory isimli bilgisayar oyunu, Marx tarafından kâr odaklı kapitallerin sermaye birikimi olarak tanımlanan kapitalizmin gerçekçi bir simülasyonu olarak karşımıza çıkıyor.  İlk önce kapitalin iş gücü ve üretim araçları üzerindeki yatırımını görüyoruz. Teknolojinin de yardımıyla bir meta üretiliyor ve bu meta kâr getireceğine ikna olunduğunda işçilere veya kapitalistlere satılıyor. Böylece yeniden kapitalizm havuzuna ve işlem sürecine dahil oluyor.

İLGİLİ İÇERİK: Science Kombat’ta bilim tarihinin efsanelerini dövüştürün!

Crisis Theory’de size karşı karşıya kalabileceğiniz krizlere başa çıkmanız için verilen yalnızca beş buton var. Bir butonla üretim araçlarınızı ve işçi gücünüzü kontrol ederken, bir başka butonla kapitalist rezervi beslemek maksadıyla devleti kullanabiliyorsunuz. Eğer bunlar krizden kurtulmanıza yetmiyorsa, dümen kırıp en başa, kolonyal düzene, kamulaştırmaya dönebiliyorsunuz.

crisis

Görsel: KillScreen

“Umuyorum ki oyun kapitalizmin anahtar çelişkilerine ilişkin genel bir çerçeve çizer ve insanları kaynak materyale karşı daha derin bir anlayış geliştirmeleri konusunda yüreklendirir.” diyen David Cribb’in kaynağını felsefeden ve iktisattan alan simülasyonunda, Marx taraftarlarının dahi içten içe hissettiği kaotik sürecin sinyalleri, kitaplarda yazıldığından başka bir biçimde ortaya çıkıyor.

Oyunu bir an önce indirmek ve kapitalist kuramın derinlerine dalmak için buraya tıklamanız yeterli. Bir kriz tarafından alt edilmeden on dakika boyunca oyuna devam edebildiğiniz takdirde, kendinizi çaresizce her şeyin başladığı yere, kolonyalizme, emperyalizme dönüş butonuna basarken bulmanız kaçınılmaz gibi gözüküyor.

 

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.