Tom Waits 13 favori filmini sıraladı

Kendine özgü sesi ve tavrıyla müzik dünyasının başarılı isimlerinden olan Tom Waits’in yaşamında iz bırakan 13 film!

Müzisyenliğinin yanı sıra başta Jim Jarmusch filmleri olmak üzere birçok filmde oynayan Tom Waits, 13 favori filmini sıraladı. Tom Waits’in listesinde Federico Fellini, Akiro Kurosawa, David Lynch gibi tanınmış yönetmenlerin filmleri de yer alıyor.

Sanatçının sıraladığı listede yer alan filmler, tıpkı oynadığı filmlerde olduğu gibi, genellikle sürreal bir mizah anlayışı ve biraz da anarşi içeriyor. Listedeki filmler Waits’in müzikal geçmişi ve oyunculuk kariyeri ile birlikte ele alındığında Waits’in sanat evrenini açıklayan türden.

1) La Strada

lastradawaits

Fotoğraf: Kinja Img

1954 yapımı bir Federico Fellini filmi olan La Strada (Sonsuz Sokaklar), para karşılığı gezgin bir sirk sahibine satılan ve sirkte çalışmak üzere yetiştirilen iyi kalpli Gelsomina’nın hikâyesini konu alır. Filmin IMDb puanı 8,0.

2) Zatôichi – The Blind Swordsman

zatoichiwaits

Fotoğraf: Tomas Vera

Shintarô Katsu’ya ait 1989 yapımı bir film olan Zatôichi, kör bir samurayı konu eder. Filmin IMDb puanı 7,4.

3) Putney Swope

putneywaits

Fotoğraf: Cube Cinema

Robert Downey Sr.’un en popüler filmi olma özelliği taşıyan 1969 yapımı bu filmde bir reklam ajansında yanlışlıkla başkan seçilen siyahî bir adamın hikâyesi anlatılır. Filmin IMDb puanı ise 6,9.

4) Amarcord

amarcordwaits

Görsel: Paralel Sinema

Yine bir Federico Fellini filmi olan 1973 yapımı Amarcord, 1930’lar İtalyasında geçen olaylardan oluşan nostaljik ve komik bir seridir. Filmin IMDb puanı 8,0.

5) 8 ½

85waits

Fotoğraf: Flickering Myth

Ve yeniden Fellini. Filmde dünyaca ünlü bir yönetmen Guido Anselmi’nin yaratıcı süreçte yaşadığı kişisel krizleri konu edilir. Yönetmen yaşamına bir anlam yükleyememekte ve yeni filmine başlayamamaktadır. 1963 yapımı bu filmin IMDb puanı 8,1.

İLGİLİ İÇERİK: Tarantino’ya göre tüm zamanların en iyi 12 filmi

6) The Night of Hunter

nightofhunterwaits

Fotoğraf: Ravepad

1955 yapımı bu filmin yönetmenlik koltuğunda Charlas Laughton oturuyor. Dram ve gerilim kategorisinde yer alan filmin IMDb puanı 8,1.

7) Wise Blood

wisebloodwaits

Fotoğraf: Mubi

1979 yapımı bir John Huston filmi Bilge Kan, kendi kilisesini kuran ve vaiz olan eğitimsiz, fakir ve genç bir güneylinin hikâyesini anlatıyor. Filmin IMDb puanı 7,3.

8) Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktopwaits

Fotoğraf: Jalopnik

1971 ABD yapımı bir Monte Hellman filmi olan Two-Lane Blacktop, 1955 model bir Chevy ile drag yarışlarına katılan iki yarışçının hikâyesini konu alıyor. Filmin IMDb puanı 7,3.

9) Eraserhead

eraserheadwaits

Fotoğraf: Antrakt Sinema

1977 yapımı film, David Lynch’in ilk uzun metraj filmi olma özelliğini taşır. Endüstriyel bir evrende Henry Spencer’ın rahatsız edici imgelerle dolu yaşantısını yansıtan deneysel film, kimilerince kült olarak nitelenmektedir. IMDb puanı 7,4 olan film ayrıca kültürel, tarihî ve estetik açıdan değerli bulunarak ABD Ulusal Film Arşivi’nde saklanmaktadır.

10) Pickup on South Street

southstreetwaits

Fotoğraf: Wonders in the Dark

1953 yapımı filmin yönetmenliğini Samuel Fuller üstlenmektedir. Farkında olmadan düşman ajanları için önemli bir belgeyi taşıyan ve casuslar için bir hedef hâline gelen bir yankesicinin hikâyesini anlatır. Filmin IMDb puanı ise 7,8.

11) Ikiru

ikiruwaits

Fotoğraf: FilmDispenser

Akiro Kurosawa tarafından 1952 yılında çekilen Yaşamak, kanser olduğunu öğrendikten sonra yaşamına bir anlam arayan bir bürokratı konu alır. Filmin IMDb puanı 8,3.

12) Vernon, Florida

vernonwaits

Fotoğraf: Floriduh

Erken dönem Errol Morris belgesellerinden biri olan 1981 yapımı film, Florida eyaletinde yaşayan insanların rastgele seçilmiş, tuhaf sohbetlerini içerir. Filmin IMDb puanı 7,2.

13) In a Lonely Place

inalonelyplacewaits

Fotoğraf: FilmLinc

1950 yapımı Nicholas Ray filmi potansiyel bir cinayet şüphelisi senaryo yazarını konu edinir. Filmin IMDb puanı ise 8,0.

1949 yılında Kaliforniya eyaletinde doğan ve blues & caz sularında gezinen şarkılarında yıpranmış bir atmosfer sezilen sanatçının müzikleri çoğunlukla Amerika Birleşik Devletleri dışında daha çok ticari başarı elde etmişti. Müzisyenliğin yanı sıra oyunculuk kariyeri de bulunan sanatçı, kendini canlandırdığı, Jim Jarmusch’a ait Coffee and Cigarettes filmi gibi birçok yapımda aktör olarak da yer almıştı.

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.