Bilişsel bilimci Daniel Dennett’in beyin müziği

Profesör Dan Lloyd’un görüntülerden beyin müziği ortaya çıkaran ilginç çalışması ile bilişsel müzikoloji, felsefeyle kesişti.

Trinity College Felsefe Bölümü’nden profesör Dan Lloyd, beyin dinamiklerinin müziksel dinamiklerle benzeştiği fikrinden yola çıkarak, bilişsel müzikolojinin dinamik beyin sisteminin karakterize edilmesinde kullanışlı olabileceği ilkesi temelinde bir çalışmaya imza attı.

Sonifikasyon olarak adlandırılan verileri sese çevirme gibi yöntemlerle çalışmalar yapan ve konuya ilişkin akademik yayınları bulunan Lloyd, son olarak 21. yüzyılın önemli düşünürlerinden, Tufts Üniversitesi Bilişsel Bilim Bölüm Başkanı görevini sürdüren Daniel Dennett’in beyin müziği ortaya çıkarttı.

Dennett

Dan Lloyd (solda), Daniel Dennett (sağda) / Fotoğraf: Trinity College

Dennett’in beynini fonksiyonel manyetik titreşim görüntüleme sistemleriyle (fMRI) gözlemleyen Lloyd, toplamda üç boyutlu 8000 görüntüden oluşan 12 gigabyte veriyi sese çevirdi.

Lloyd, “Her beyin müzikaldir. Sen ve ben, her birimiz aslında birer senfoniyiz. Dennett de öyle. Peki onun beyni bizimkinden farklı mı? Bu soru, sonraki araştırmamın konusu.” şeklinde açıklama yaptı.

İLGİLİ İÇERİK: Ünlü ressamların stilleriyle çizilmiş filozof portreleri

21. yüzyılın yaşayan önemli düşünürlerinden Daniel Dennett 1942 yılında Massachusetts’de dünyaya geldi. Hâlen Tufts Üniversitesi’nde bilişsel bilim bölüm başkanlığını sürdüren filozof, bilinç, bilim felsefesi, zihin felsefesi, yapay zekâ konularında çalışmalarına devam ediyor.

 

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.