Gündeliğin desenleri: Patternicity

New York’ta yaşayan endüstriyel tasarımcı Yasemin Uyar, kent yaşantısında göz ardı edilen detayları Patternicity projesi ile soyut biçimlerde biriktiriyor.

İnsan ömrünü, ardı ardına yaşanılan günlerden ayrı tutmak pek olanaklı gözükmüyor. Zira gündelik detaylar, biraz üzerine düşünüldüğünde, koca bir yaşamın kesitlerini, varoluşumuzun dokusunu ortaya koyuyor. İşte tüm gizem burada saklı. Birçoğumuz bu ayrıntılardan bîhaber, çevremizde olan biteni fark etmeden, yaşantımızı sürdürmeye devam ediyoruz.

Gece yarısından sonra sokaklardaki çöp ve geri dönüşüm poşetleri / Kaynak: Patternicityproject.com

Gece yarısından sonra sokaklardaki çöp ve geri dönüşüm poşetleri / Kaynak: Patternicityproject.com

Endüstriyel tasarımcı ve New York Görsel Sanatlar Okulu’nda lisansüstü öğrenimini sürdüren Yasemin Uyar’ın Patternicity isimli projesi, tam da bu ikiliğe odaklanıyor. Tasarımcıdan, lisansüstü öğreniminin bir parçası olan bu çalışmada, ardışık yüz gün boyunca bir yaratıcı operasyon geliştirmesi ve tüm bu süreci halka açık bir biçimde paylaşması bekleniyor.

Patternicity

İnsanlar nasıl oturuyor? / Kaynak: Patternicityproject.com

Uyar, projesini “derinlikli bir gözlemle gözden kaçan gündelik desenleri keşfetmek” olarak tanımlıyor. Tasarımcı her gün, New York kentinde kendi yaşantısında ihmal ettiği bir gündelik detaya odaklanıyor. Bu detaylar kokunun coğrafyasından, kadınların saç şekillerine; yağmurlu bir günde su birikintilerinin dağılımından pizza menülerinin çeşitliliği ile müşteri sayısı arasındaki ilişkiye, birçok göz ardı edilen başlığı içerebiliyor. Kağıda soyut ve lirik bir biçimde aktarılan bu düşsel diyagramlar, yaşayan kenti imgeler yoluyla betimliyor.

Patternicity

İnsanlar nasıl yürüyor? / Kaynak: Patternicityproject.com

Sanatçı bu yaratım sürecini “Gün başlar; gözlemler ve kaydederim; bilgi toplarım; doğru perspektifi bulurum ve deseni görsel olarak kağıda aktarırım.” biçiminde açıklıyor.

Proje hakkında ayrıntılı bilgiye ve diğer desenlere web sitesinden ulaşabilir, aynı zamanda projenin Instagram hesabını takip edebilirsiniz.

 

 

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.