Neon ışıklarla bezeli bir başkent: Tokyo

Sanat direktörü ve tasarımcı Liam Wang, çektiği Tokyo fotoğrafları, göz alıcı, ışıltılı metropol yaşantısını gözler önüne seriyor.

Video oyunlar üzerine uzmanlaşmış sanat direktörü ve grafik tasarımcısı Liam Wang, Japonya’nın başkenti Tokyo seyahati sırasında çektiği fotoğraflarla heyecan verici bir seriye imza attı. Wang’ın Instagram hesabında paylaştığı fotoğraflarda beliren Tokyo, 1982 ABD yapımı neo-noir bilimkurgu klasiği Blade Runner’ı andırıyor. Karanlık pasajlar, yağmurlu sokaklar, hareketli bulvarlar, gökyüzünü aydınlatan neon ışıklı reklam panoları… Tüm bu fütüristik görüntüler, dev metropolü sanki bir cyberpunk bilimkurgunun bağlamı hâline getiriyor.

Tokyo

Akihabara Geceleri / Fotoğraf: Liam Wong

Tokyo

Shinjuku Geceleri / Fotoğraf: Liam Wong

Tokyo

Londra Geceleri / Fotoğraf: Liam Wong

Tokyo

Asakusa Geceleri / Fotoğraf: Liam Wong

1982 yılında Ridley Scott tarafından çekilen Blade Runner (Bıçak Sırtı), oyuncu kadrosunda Harrison Ford, Sean Young, Rutger Hauer gibi isimlere yer verir. Senaryosu Philip K. Dick’in Android’ler Elektrikli Koyun Düşler mi? adlı romanını temel alan film, nüfus yoğunluğu, küresel iklim değişikliği, genetik mühendisliği gibi konulara değinir ve 21. yüzyılın karanlık atmosferini yansıtır. Başlangıçta farklı eleştiriler almasına ve gişede çok düşük hasılat yapmasına rağmen zaman içinde kült film sayılmaya başlanmış ve ABD Ulusal Film Arşivi’ne seçilmiştir.

İLGİLİ İÇERİK: Tokyo reklamlar olmadan nasıl görünürdü?

Tokyo

Fotoğraf: Liam Wong

Tokyo

Fotoğraf: Liam Wong

Tokyo

Kabukichō Nights / Fotoğraf: Liam Wong

Büyük Okyanus’un bir girintisi olan Tokyo Körfezi’nin kıyısında yer alan Tokyo, 600 km2 yüzölçümü üzerinde 35 milyon nüfusu barındırıyor. Büyük bir finans kenti olmasının yanında, Japonya’nın yayıncılık, ulaşım, elektronik gibi sektörlerinin de merkezidir.

Tokyo

Fotoğraf: Liam Wong

Tokyo

Fotoğraf: Liam Wong

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.