Binlerce sanat eseri dijital erişime açıldı

New York merkezli Metropolitan Sanat Müzesi binlerce sanat eserini Creative Commons lisansı altında dijital erişime açtı.

New York’ta yer alan Metropolitan Sanat Müzesi, Şubat ayının başlarında dijital arşivlerinde bulunan 375,000 sanat eserini ücretsiz ve kısıtlamasız erişime açtığını duyurdu. Farklı sanatçıları ve akımları kapsayan yüksek çözünürlüklü resimler ve fotoğraflar, yaklaşık 1,1 milyar dijital eserin kamu kullanımını sağlayan ve kâr amacı gütmeyen kuruluş Creative Commons lisansı altında sunuldu.

Victorian Interior I. Horace Pippin, 1945 / Tuval üzerine yağlı boya.

Victorian Interior I. Horace Pippin, 1945 / Tuval üzerine yağlı boya.

Yürüyen aslanlı panel, Mezopotamya, Babil, seramik, sır.

Yürüyen aslanlı panel, Mezopotamya, Babil, seramik, sır.

İLGİLİ İÇERİK: Google, sanat tarihini cebinize sığdırıyor!

Yapılan bu yeni duyuru, 2014’te atılan adımların bir devamı niteliğinde. Müzenin “Open Access” adını verdiği genişletilmiş politikası sayesinde önceden yalnızca akademik amaçlarla kullanılabilen binlerce resim, tarihsel obje, fotoğraf ve baskının bir kısmı, herhangi bir yerde, herhangi bir maksatla kullanılabilir hâle geldi.  Metropolitan Müzesi Sanat Direktörü ve CEO’su Thomas P. Campbell 7 Şubat’ta düzenlenen basın toplantısında şunları paylaştı:

Müzemiz bünyesinde bulunan imajların kamuyla paylaşılması yıllardır hayâlini kurduğumuz ve üzerinde çalıştığımız bir konu. Kapsamlı koleksiyonumuz dünya kültürünün beş bin yıllık bir kısmını içeriyor ve bizim temel görevlerimizden biri de bu eserleri üzerine çalışmak ya da estetik haz almak isteyen herkesin erişimine açmak. Bu adımın 21. yüzyılın sanatseverlerinin ilgisini çekeceğini ve yaratıcılık ve bilgi birikimi için yeni kaynaklar sağlayacağını düşünüyoruz. Açık erişim ve telif hakkı konularında uluslararası bir lider olan Creative Commons’a teşekkür ediyoruz.

Yeni erişim politikasıyla sunulan tüm imajlara müzenin internet sitesinden ulaşılabilir.

Sfenks plakası, M.S. 8-9. Yüzyıl, Yeni Asurlular

Sfenks plakası, M.S. 8-9. Yüzyıl, Yeni Asurlular

Hammond Daktilo Şirketi Ödülü. Bronz.

Hammond Daktilo Şirketi Ödülü. Bronz.

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.