‘Felsefenin Tesellisi’ müziğe dönüştü

Boethius’un ünlü Felsefenin Tesellisi kitabından bazı bölümler, Cambridge Üniversitesi kapsamında yürütülen bir çalışma sonucunda müzik olarak icra edildi.

Ortaçağ felsefesinin önemli isimlerden Boethius’un en ünlü eseri Felsefenin Tesellisi (The Consolation of Philosophy) kitabından seçilen bazı şiirsel bölümler, Cambridge Üniversitesi bünyesinde yürütülen birtakım çalışmalar sonucu müzik olarak icra edildi. Cambridge Üniversitesi’nin açıklamasına göre bu hiç de kolay olmamış:

“Antik eserlerin performans olarak sergilenmesi önünüzdeki notayı çalmaktan çok daha zor bir iş. Bin yıl önce müzik parçaları kaydedilmiş melodik taslaklar olarak yine yazılıyordu, fakat bu yazım bugünün müziğinde kullanılan nota diliyle olmuyordu. Melodiler, müzisyenlerinin hafızaları ve işitsel gelenekler sayesinde yaşamaya devam ediyordu. 12. yüzyılda yok olmaya başlayan bu işitsel gelenekler, ses aralıkları ve müzik biçimi sebebiyle o çağın müziğinin aslına uygun bir biçimde yeniden yazılması gittikçe zorlaştı.

20 yıllık yorucu, müzik tekniklerini kavramayı amaçlayan çalışmalar sonucu, Cambridge Üniversitesi’nden Dr. Sam Barrett, 11. yüzyılın müziğini yeniden yazmayı başardı.”

İLGİLİ İÇERİK: Ünlü ressamların stilleriyle çizilmiş filozof portreleri

Aşağıdaki müzikler, Sequentia isimli ortaçağ müzikleri üzerine çalışan bir grubun üç üyesi olan Benjamin Bagby, Hanna Marti and Norbert Rodenkirchen tarafından icra edildi.

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.