Oscar 2017’den geriye kalan politik anlar

89. Oscar Ödül Töreni, hafızalarda politik göndermeler ve protestolarla kalacak gibi gözüküyor.

Marlon Brando, The Godfather filmindeki performansıyla kazandığı En İyi Aktör ödülünü, Kızılderili kökenli Sacheen Littlefeather aracılığıyla yerli Amerikan halkının film endüstrisinde maruz kaldığı kötü muameleye dikkat çektiği konuşmasıyla reddettiğinden beri, Akademi Ödülleri ‘politik’ meselelere pek yabancı sayılmaz diyebiliriz. Dün akşam gerçekleşen 89. Akademi Ödülleri Töreni de ‘yanlış anons’ faciasıyla beraber, ‘politik’ göstergeleriyle de akılda kalacak gibi gözüküyor.

Dün geceki 89. Akademi Ödülleri’nden politik söyleme sahip anlar ve olaylar şöyle:

akademi

Asghar Farhadi, A Separation Ödülü. Kaynak: Awards Daily

Neredeyse her gün çok eleştirilen söylemleri ve davranışlarıyla haber kaynaklarımızı süsleyen kırk beşinci ABD başkanı Donald Trump’ın Müslüman ülkelere ilişkin vize yasağı girişimi, The Salesman filmiyle En İyi Yabancı Film dalında yarışan ve daha önce A Separation filmiyle Oscar kazanan Asghar Farhadi tarafından protesto edildi. Farhadi, ödül törenine katılmadı ve filmin prömiyerini ödül töreninden önce, Londra’da gerçekleştirdi. Törene gönderdiği açık mektupta “Bu önemli ödülü ikinci kez kazanmış olmak büyük bir gururdur. Bu gece sizlerle olamadığım için üzgünüm. Yokluğum, ülkemdeki ve diğer altı ülkedeki insanları etkileyen insanlık dışı karara bir tepkidir.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

İLGİLİ İÇERİK: 88. Oscar Ödülleri’nin kazananları ve politik mesajları!

Tarihsel bir gerçekliğe dayanan, 1967 yılında yasaklanan ırklararası evliliği konu edinen Loving filmindeki performansıyla En İyi Aktris adayı olan Ruth Negga, kırmızı halıda elbisesine taktığı mavi bir şeritle, filmin dikkat çektiği noktaya yeniden işaret etti ve American Civil Liberties Union’a desteğini açıkladı. Lin-Manuel Miranda, Karlie Kloss, Busy Philips de bu protestoya katılan yıldızlar arasındaydı.

Ruth Negga, Lübnanlı bir tasarımcıya ait elbisesiyle kırmızı halıda. Kaynak: Twitter

Ruth Negga, Lübnanlı bir tasarımcıya ait elbisesiyle kırmızı halıda. Kaynak: Twitter

ABD’de ırk, adalet ve kitlesel mahkûmiyetleri araştıran 13th isimli belgeseliyle aday olan yönetmen Ava DuVernay ise törenden önce, 2012’de Amerikalı George Zimmerman tarafından vurularak öldürülen Trayvon Martin’in simgeleyen bir tweet attı. Yönetmenin Lübnanlı bir tasarımcıya ait elbisesi de manidardı.

Ödül töreninin bu seneki sunucusu komedyen Jimmy Kimmel de kürsünün olanağını sıkça kullandı. Açılış konuşmasında imâlı bir şekilde “Bu tören, bizden nefret eden milyonlarca insan tarafından, 225 ülkede izleniyor.” diyen Kimmel, Trump’ın İsveç ile ilgili geçen haftalardaki anlamsız söylemlerine işaret ederek, İsveçli görüntü yönetmeni Linus Sandgren’e “Geçen hafta İsveç’te olanlar için üzgünüz, umarım herkes iyidir.” gibi şakalar da yaptı.

Jimmy Kimmel / Getty Images

Jimmy Kimmel / Getty Images

En İyi Animasyon ödülünü takdim eden Meksikalı oyuncu ve yönetmen Gael Garcia Bernal de Trump’ın Meksika politikasına ilişkin “Bizi ayırmaya çalışan her türlü duvara karşıyım.” dedi.

Ayrıca büyük ödülün sahibi Moonlight filmindeki performansıyla En İyi Yardımcı Aktör seçilen Mahershala Ali, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından düzenlenen Oscar törenlerinin 89 yıllık tarihinde ilk kez ödül alan Müslüman oyuncu oldu.

Mahershala Ali / Reuters

Mahershala Ali / Reuters

Festival boyunca, doğrudan Donald Trump’ı ve politikalarını eleştiren reklamlara da yer verildi.

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.