Bilim onayladı: Freddie Mercury tüm zamanların en iyi vokali!

Bir grup bilim insanı tarafından yürütülen çalışmanın sonuçlarına göre, Freddie Mercury ‘tüm zamanların en iyi vokali’ olarak tanımlandı.

Freddie Mercury hayranlarının başından beri bildiği bir şeyi bilim de resmî olarak onayladı. Mercury’nin sesi, özel olarak rock vokalleri içinde, su götürmez biçimde en büyük ses olarak tanımlandı. İşi daha akademik ve derin boyutlarıyla ele alan Çek, İsveç ve Avusturya asıllı bilim insanları, yaptıkları araştırmalar sonucunda Freddie Mercury’nin sesiyle ilgili deneye dayanan sonuçlara ulaştı.

Logopedics Phoniatrics Vocology üzerinden 2016 ortasında paylaşılan ve Christian T. Herbst, Stellan Hertegard, rock müzisyeni ve vokal koçu Daniel Zangger-Borcch ve Per-Åke Lindestad tarafından yürütülen “Freddie Mercury – temel konuşma frekansı, vibrato ve altharmoniklerin akustik analizi” başlıklı çalışma Mercury’nin sesini eşsiz kılan faktörler üzerine eğiliyor.

İLGİLİ İÇERİK: Dev korodan David Bowie şarkısı için inanılmaz performans!

1980’li yıllarda gerçekleştirilen söyleşi kayıtlarını tarayan bilim insanları sanatçının konuşma sesi frekansını 117.3 Hz olarak belirledi. Bu sonuç şunu gösteriyor: Freddie Mercury yaygın kanının aksine tenor değil, bariton. Çalışmada bu konuyla ilgili klasik soprano Montserrat Caballé tarafından anlatılan şöyle bir anekdot da yer alıyor:

“Bir gün ona bir bariton ve soprano düeti yapmayı teklif ettim. O da ‘Hayır, hayır, hayranlarım beni yalnızca bir rock şarkıcısı olarak biliyor, eğer bariton olarak söylersem sesimi tanıyamazlar.’ dedi.”

Ayrıca rock müzisyeni Zangger-Borch’un sanatçının sesini taklit ettiği vokal nüansları üzerinde çalışan ekip, Freddie Mercury’nin rock şarkıcılarında nadir rastlanan bir özellik olan altharmonikleri kullandığını keşfetti. Genelde Tuvan gırtlak müziği ile ilişkilendirilen bu özellik vokal nüanslarının haricinde gırtlak nüanslarını da içeriyor. Öte yandan Freddie Mercury’nin vibratolarının tipik Western müzisyenlerinin vibratolarına göre daha hızlı olduğu fark edildi.

Tüm zamanların en karakteristik vokallerinden olan Freddie Mercury’nin bu başarısı ve eşsiz sesi, bilimsel verilerle de desteklenmiş oldu.

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.