Günün kısa filmi: ‘Nolya’

Cemil Kavukçu’nun aynı isimli öyküsünden Cem Öztüfekçi tarafından uyarlanan Nolya, iç sıkıntısını fantastik dokunuşlarla işliyor.

1951 Bursa, İnegöl doğumlu öykücü Cemil Kavukçu’nun 1997 yılında çıkan Bilinen Bir Sokakta Kaybolmak isimli kitabındaki öykülerden biri olan Nolya, 2011 yılında Murat Cem Öztüfekçi’nin yönetiminde bir kısa filme uyarlandı.

İç sıkıntısını tenha ve küçük bir barın dört duvarı arasında cisimleştiren Nolya, kimsesiz erkek karakterlerin hikâyelerini, kaybolup beliren bir kadında, Nolya’da kesiştiriyor. Film, yeniliğin bayağılaşmasını ve aynılığın kaçınılmazlığını dozunda ironi, durağan mizah ve hatta fantastik sayılabilecek dokunuşlarla işliyor.

İLGİLİ İÇERİK: Günün kısa filmi: ‘The Last Man’

İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği mezunu olan Cemil Kavukçu’nun öyküleri 1980 yılından beri yayımlanıyor. Yazar 1987 Yaşar Nabi Nayır Öykü Ödülü’nün, 1996 Sait Faik Hikâye Armağanı’nın ve 2009 Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’nün sahibi.

1985 doğumlu Murat Cem Öztüfekçi ise Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema – Televizyon bölümü mezunu. Nolya ile Yunanistan’dan ödül almış ve birçok seçkiye dahil olmuş yönetmenin Ayaklar Altında isimli bir kurmacası daha bulunuyor.

Yapım Tarihi – 2011
Süre – 00:26:00
Format – Kurmaca, Renkli, Türkçe, 16mm

Yönetmen – M. Cem Öztüfekçi
Senaryo – Cemil Kavukçu, M. Cem Öztüfekçi
Görüntü Yönetmeni – Meryem Yavuz
Oyuncular – Ahmet Özarslan, Nihat İleri, H. Volga Sorgu Tekinoğlu
Yapımcı – M. Cem Öztüfekçi, Olivier Berlemont, Ludovic Henry
Müzik – Tanju Okan, Selami Şahin, Northern Lights
Ses – İsmail Karadaş
Sanat Yönetmeni – Serdar Yılmaz

 

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.