4’33’’ü John Cage’den ‘dinleyin’!

Amerikalı besteci, yazar, müzik teorisyeni ve görsel sanatçı John Cage’in en çok tanınan eseri 4’33’’ birçok sanatçı tarafından icra edilmişti. Aşağıdaki videoda ise, bu kez bestecisi, üç bölümden oluşan eserini 1973 yılında Harvard Meydanı’nda Boston WBGH kanalı için sergiliyor.

İLGİLİ İÇERİK: John Cage’in 4’33’’ bestesi metal müzikle yorumlandı

Kanal bu videoyu şöyle açıklıyor:

Videoda John Cage, etrafı dinleyicilerle çevrilmiş piyanosunun başına oturmuş. Besteci burada izleyicilerin beklentisiyle birazcık oynuyor, çünkü piyano başına oturan bir adamdan piyanoyu çalması beklenir, fakat Cage çalmıyor. Piyanonun üstünde bir kağıt, bir de cep saati var. Cage bir eliyle kağıda dokunurken, gözleri de dinleyicilerin dikkatini zaman fikri üzerine çekmeyi amaçlayan saatin üzerinde. Dinleyiciler bir şey yapmasını bekliyor, o da eserin her bölümünün başında piyanonun kapağını indirip kaldırıyor. Ayrıca video üzerinde zaman zaman beliren yazılar var: “Bu televizyon için Zen. Pencerenizi açın ve yıldızları sayın. Eğer yağmurluysa, su birikintilerine düşen yağmur damlalarını sayın. Bir cırcırböceği duyabiliyor musunuz, ya da bir fare?”

Zen felsefesiyle de yakından ilgilenen John Cage’in, müzik düşüncesinde tartışmalara yol açan bu eseri, temelde, sessizlikten ziyade çıkan her sesin bir müzik olabileceği düşüncesine dayanıyor. Cage’e göre sessizlik diye düşünülen şey rastlantısal seslerle dolu.

1912’de Los Angeles’ta doğan ve 80 yaşında yaşama gözlerini yuman sanatçının besteleri yanında, yayımlanmış kitapları, yazıları ve görsel çalışmaları da bulunuyor.

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.