David Bowie için bir anıt tasarlandı

Ünlü müzisyen David Bowie’nin doğduğu Brixton bölgesi, sanatçıyı simgeleyen bir anıt heykele ev sahipliği yapacak.

2016 yılının başında hayata veda eden David Bowie’nin hayranları, Londra’nın güneyinde yer alan ve usta müzisyenin doğum yeri olan Brixton bölgesine sanatçının anısına bir heykel dikmek için kitlesel fonlama kampanyası başlattı.

Çeşitli bağış miktarları için rozetler, posterler, albüm koleksiyonları gibi hediyeler sunan kampanya yürütücüleri, 20 gün içinde 990,000 İngiliz sterlini bağış toplamayı hedefliyor. Şu âna dek toplanan bağış miktarı ise 45,000 İngiliz sterlini.

heykel

Tasarlanan Bowie anıtı / Kaynak: Crowdfunding.co.uk/bowie

David Bowie’nin RCA Records’tan çıkan ve altıncı stüdyo albümü olan ‘Aladdin Sane’ albümünün kapağında yer alan yıldırım simgesinden ilham alınarak tasarlanan heykel, Bowie’nin çocukluğunun geçtiği evin beş sokak ötesinde, bölgenin merkezî yerlerinden birinde konumlanacak.

İLGİLİ İÇERİK: David Bowie: Uzaydaki gariplik

Kampanya sayfasında yer alan açıklama ise şöyle:

“Elli yıllık kariyeri boyunca, kendini milyonlara sevdiren, hayatları değiştiren ve zihinleri açan Bowie öldüğünde, Brixton da bir evlâdını kaybetmişti. O olmasaydı, çoğumuz şu an olduğumuz insanlar olamayacaktık, değil mi?

Aladdin Sane albüm kapağında yer alan ikonik yıldırım, yerçekimine meydan okuyan bir yapı olarak, kırmızı ve mavi renklerde, paslanmaz çelikten inşa edilecek.”

1947 yılında Londra banliyölerinden Brixton’da doğan David Bowie, yirmi beşe yakın albüm yapmış, çok çeşitli sanatçılara ilham kaynağı olmuş; bir buçuk yıl kanserle savaştıktan sonra, 10 Ocak 2016 tarihinde yaşama gözlerini yummuştu.

Kampanya için hazırlanan videoyu aşağıdan izleyebilir, bağış sayfasına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.