Küçük bir tasarım değişikliği Oscar skandalını engelleyebilir miydi?

Daha ince düşünülmüş bir tasarım stratejisiyle, 89. Akademi Ödülleri’nde yaşanan ‘yanlış anons’ aksaklığının önüne geçmek mümkün müydü?

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen 89. Akademi Ödülleri’nde En İyi Film Ödülü’nün törenin sunucuları Warren Beatty ve Faye Dunaway tarafından yanlış anons edilmesi, büyük organizasyona damga vurdu. Birçok yerli ve yabancı kaynakta konuya ilişkin analizler, haberler bulmak; anons ânının videolarını tekrar tekrar izlemek mümkün. Peki küçük bir tasarım değişikliyle bu trajik hatanın önüne geçmek mümkün müydü?

Olay kısaca şöyle oldu: Oscar ödüllerinin sonuçlarının yazdığı kartlar, sunucuların elinde kapalı zarflar içinde ulaşıyor. Warren Beatty’nin elinde tuttuğu “En İyi Aktris” kartında hem filmin adı, hem de Emma Stone’un ismi yer alıyordu. Beatty ters giden bir şeyler olduğunu anladı, fakat kart tasarımı pek açık değildi. Tasarımda minimal olunmaya çalışılmış, ancak minimal tasarımların işleri zorlaştırabileceği konusunda çok düşünülmemişti.

İLGİLİ İÇERİK: Oscar 2017’den geriye kalan politik anlar

Amerikalı tasarımcı Brandon Jameson, FastCoDesign isimli internet sitesinde yer alan haberden esinle “En İyi Film”in yazılı olduğu kartta küçük bir tasarım ve tipografi değişikliği yaptı.

Ödül töreninde kullanılan mevcut kart. / Kaynak: FasCoDesign

Ödül töreninde kullanılan mevcut kart. / Kaynak: FastCoDesign

Mevcut kartı incelediğimizde şunu görüyoruz: En üstte organizasyon logosu var. Hemen altında, tırnak içinde kazanan filmin ismi ve onun da altında film ekibi aynı yazı tipi kullanılarak, aynı boyutlarda yazılmış. En önemli bilgiye ise en sonda, tasarım üzerinde bulunan objelerden daha küçük bir biçimde ulaşabiliyoruz.

oscar

Brandon Jameson’un tasarladığı alternatif kart. / Kaynak: FastCoDesign

Jameson’ın hazırladığı alternatif kart tasarımında ise bize en çok lâzım olan bilgiyi en üstte görebiliyoruz. Organizasyon logosu en altta ve dikkat dağıtmayacak biçimde verilmiş. Film ismi ve film ekibi metinlerinde ise tipografik farklar yaratılmış.

Büyük organizasyonlarda aksilikler yaşamak oldukça olağan elbette. Ancak bu iki örneği incelediğimizde Jameson’ın önerdiği kartın daha mâkul olduğunu ve zekice düşünülmüş tasarım değişikliklerinin insan kaynaklı organizasyon hatalarını önlemede ne kadar mühim olabileceğini fark edebiliyoruz.

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.