New York’un kültürel dokusu: Müslümanlar

New York Kent Müzesi ‘Muslim in New York’ isimli seçkisinde, dört fotoğrafçının New York’taki Müslüman dokusunu belgeleyen fotoğraflarına yer veriyor.

Başkan Donald Trump’ın yedi Müslüman ülkeye vize yasağı girişimi ve göçmen politikasındaki gelişmelerden sonra, siyasetin kutuplaştığı, Amerikan halkının ayrışmaya ve çözülmeye başladığı bugünlerde, New York Kent Müzesi anlamlı bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

Muslim in New York fotoğraf sergisi, benzerlikler yerine farklılıkların ayrıştırıcı bir dille vurgulanmasının eksik kavrayışlara ve korkulara sebep olabileceğine, kentin canlılığının büyük ölçüde kültürel çeşitlilik üzerine temellendiğine dikkat çekiyor.

Robert Gerhardt, 2011, New York

Robert Gerhardt, 2011, New York

New York Kent Müzesi’nin internet sitesinde yer alan sergi açıklaması şöyle:

“Müslümanlar kentin kuruluşundan bu yana kentin kültürel dokusuna katkıda bulunuyorlar. Çeşitli etnik ve kültürel kökenden, göçmen ya da Amerika doğumlu yaklaşık 270,000 Müslüman, kent nüfusunun %3’ünü oluşturuyor.

Dört fotoğrafçının 34 farklı fotoğrafından oluşan Muslim in New York sergisi zamansal olarak 20. yüzyılın ortalarından 21. yüzyılın başlarını kapsıyor. Alexander Alland’ın işleri Arap, Türk, Arnavut, Afgan, Afrikalı Amerikan gibi farklı etnik kökenden gelen Müslüman cemaati içeriyor. Ed Grazda’nın fotoğrafları ise 1990’lı yıllarda hazırladığı “New York Mescit: New York’un Camileri” projesinden seçilmiş. Mel Rosenthal’ın 2000’li yılların Müslüman dokusunu belgeleyen fotoğrafları daha önce “Çok Dünyalı Bir Toplum: New York’ta Arap Amerikalılar” ismiyle sergilenmiş. 2010 ve sonrasındaki kültürel dokuyu da Robert Gerhardt’ın fotoğraflarında buluyoruz.”

Robert Gerhardt, 2012 / New York polis memuru.

Robert Gerhardt, 2012 / New York polis memuru.

New York Kent Müzesi’nin sanat yönetmeni Whitney Donhauser ise sergiyi şöyle tanımlıyor:

“Bu sergi New York’ta yaşamış ve hâlen yaşayan Müslümanların öyküsünü duygusal açıdan provokatif ve görsel açıdan çarpıcı biçimde anlatmamızı sağlıyor. Bu fotoğrafları ülkenin ve dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerimizle paylaşmaktan büyük heyecan duyuyoruz.”

Sergi, 30 Temmuz’a dek New York Kent Müzesi’nde görülebilir; ayrıntılı bilgiye ise bu bağlantıdan ulaşılabilir.

Robert Gerhardt, 2012

Robert Gerhardt, 2012

Robert Gerhardt, New York, 2011 / Pakistanlı çocuklar kriket oynuyor.

Robert Gerhardt, New York, 2011 / Pakistanlı çocuklar kriket oynuyor.

Alexander Alland, 1940 / Türk çocuklar.

Alexander Alland, 1940 / Türk çocuklar.

Mel Rosenthal, 2001 / Al Noor School'un öğrencileri.

Mel Rosenthal, 2001 / Al Noor School’un öğrencileri.

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.