‘J. Alfred Prufrock’un Aşk Şarkısı’ kısa filme uyarlandı

İngiliz edebiyatının önemli şairlerinden T.S. Eliot’un ‘J. Alfred Prufrock’un Aşk Şarkısı’ isimli şiiri, Laura Scrivano tarafından kısa filme uyarlandı.

1888 Amerika doğumlu İngiliz şair T.S. Eliot’un bir iç hesaplaşmayı konu alan ve şiirde modernleşmenin öncülerinden olan The Love Song of J. Alfred Prufrock isimli şiiri yönetmen Laura Scrivano ve başrol Daniel Henshall’ın ortak çalışmasıyla, The Passion Films bünyesinde bir kısa film için yorumlandı. Filmin yönetmeni Laura Scrivano, süreci ve filmden beklediklerini şöyle açıkladı:

“Çok, gerçekten çok sayıda sohbetten ve tartışmadan sonra tüm şiirin anlamını ve onu ekrana nasıl uyarlayabileceğimizi kavrayabildik. Daniel’la orijinal metnin kendine has muğlaklığını bilinir kılmaya yeltenecek yorumlamalar yapmamak konusunda anlaşmıştık. Şiir her şeyle ilgili olabilirdi, ama olmayabilirdi de. Eliot’un sihirli sözcükleri hem tüm insanlığın belirsizlik ve yalnızlık deneyimini ifade edebilecek kadar evrensel, hem de yalnızca Prufrock’un aynası olabilecek kadar özeldi. Orijinal metinde zaman gerçekte olduğu gibi kaygandı. Biz de film yapımcıları olarak metnin bize verdiği doğrusal olmayan özgürlükten memnunduk.

Umuyorum ki izleyiciler Manhattan sokaklarında dolaşırken kararlarını ve yaşamını düşünen bu adamla birlikte, kendi duygusal yolculuklarına çıkacaklar ve filmin sonunda yazgıları hakkında sonuçlara varacaklar.”

J. Alfred Prufrock’un Aşk Şarkısı‘nın Türkçesini Can Yücel çevirisiyle okumak mümkün.

İLGİLİ İÇERİK: En kışkırtıcı Bukowski şiirlerinden biri kısa film oldu!

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.