Sokak sanatçısı Banksy Filistin’de otel açtı

Dismaland’den bu yana sesini duyamadığımız aktivist sanatçı Banksy, Batı Şeria’ya açtığı otelle sanat dünyasına nâmına yakışır biçimde geri döndü.

Ünlü sokak sanatçısı Banksy uzun süren sessizliğin ardından Kudüs’ün beş kilometre güneyinde yer alan Beytüllahim kentine açtığı tematik otelle anlamlı bir geri dönüş yaptı. Sanatçı, İsrail tarafından inşa edilen Batı Şeria Duvarı’nın tam karşısında konumlandırdığı oteli “dünyanın en kötü manzaralı oteli” olarak tanımlıyor.

banksy

The Walled Off Otel, Piyano Bar

The Walled Off otelinin ziyaretçileri kendilerini bütünsel bir sanat çalışmasının içinde buluyorlar. Yapının her köşesi, Banksy’nin, Filistinli sanatçı Sami Musa’nın ve Kanadalı sanatçı Dominique Petrin’in eserleriyle donatılmış durumda. Öyle ki ziyaretçiler, otelin baktığı sınır duvarında da Banksy’nin 2005 yılında yaptığı ve muhafaza edilebilmiş eserleri izleyebiliyorlar.

The Walled Off Otel, 'Bütçe' odaları. / Kaynak: Banksy

The Walled Off Otel, ‘Bütçe’ odaları.

İLGİLİ İÇERİK: Banksy, yeni duvar resimleri için Gazze Şeridi’nde

Anonimliğini ısrarla koruyan sanatçı, otelle birlikte artacak ziyaretçi sayısının, bitmek bilmeyen çatışmalar ve İsrail’in Filistin topraklarına ziyareti kısıtlayan kontrolleri yüzünden yıpranan bölge ekonomisinin toparlanmasına bir ölçüde katkıda bulunacağını öngörüyor.

The Walled Off Otel, 'Manzara' odaları. / Kaynak: Banksy

The Walled Off Otel, ‘Manzara’ odaları.

İLGİLİ İÇERİK: Bilim, Banksy’nin maskesini düşürdü mü?

Bu “kapalı” otel dokuz oda, bir süit, bir müze, Filistin’de üretilen sanat eserlerinin sergileneceği bir galeri ve bir de bardan oluşuyor. Rezervasyonları 9 Mart tarihinde başlayacak oteldeki odalarla ve olanaklarla ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşılabilir.

banksy

The Walled Off Otel, ‘Kral’ dairesi.

Banksy’nin 2015 yazında İngiltere’de açtığı distopik tema park Dismaland’den bu yana bilinen herhangi yeni bir çalışması bulunmuyordu.

The Walled Off Otel, Piyano Bar / Kaynak: Banksy

The Walled Off Otel, Piyano Bar

İLGİLİ İÇERİK: Banksy’nin distopik tema park biçimindeki yeni sergisi: Dismaland

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.