Sigmund Freud’a ait binlerce belge dijital ortamda!

Psikanalizin kurucusu Sigmund Freud’a ait yaklaşık yirmi bin belge ABD Kongre Kütüphanesi tarafından dijital erişime açıldı.

1856 – 1939 yılları arasında yaşamış ünlü psikanalistin ABD Kongre Kütüphanesi koleksiyonunda bulunan ve 1871 – 1939 yıllarını kapsayan binlerce belgesi, Polonsky Vakfı’nın katkılarıyla dijital ortamda paylaşıldı. Dijitalleştirilen materyaller arasında psikanaliz kuramının kuruluşuna, geliştirilmesine, klinik yöntemlerin rafine hâle getirilmesine dair metinlerle; Sigmund Freud’un ailesiyle, meslektaşlarıyla, iş arkadaşlarıyla, öğrencileriyle, psikoanalitik topluluklarla, analitik öğretim metodlarıyla olan ilişkisine ışık tutan yüzlerce el yazması belge bulunuyor. Aralarında Albert Einstein gibi isimlerin de bulunduğu altı yüzü aşkın kişiyle yaptığı mektuplaşmalara ve birçok fotoğrafa da arşivden erişmek mümkün.

sigmund

Freud’un Einstein’a mektuplarından biri. / Kaynak: LoC

İLGİLİ İÇERİK: Bütün fenomenoloji literatürü dijital erişime açılıyor!

1951 yılında Heinz Hartmann, Ernst Kris, Bertram David Lewin gibi isimlerin yer aldığı bir grup New Yorklu psikanalist tarafından oluşturulan Sigmund Freud Arşivleri (SFA) organizasyonu tarafından kaybolmadan derlenmeye çalışılan tüm mektuplar, makaleler ve diğer belgeler; 1952 yılında Amerika Birleşik Devleti’nde bulunan Kongre Kütüphanesi’ne bağışlanmıştı.

Sigmund

Freud’un 1907-1908 yılları arasında taşıdığı not defteri. / Kaynak: LoC

2015’te başlanan çalışmalar sonucu büyük ölçüde elektronik ortama aktarılan materyalleri tarihe, yere, isme ve diğer değişkenlere göre arayıp incelemek; görselleri yüksek çözünürlüklü boyutlarda indirmek için şu adresi ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.