Tüketim kültürüne tasarımsal bir eleştiri: Sugar Rush

Atelier 010 isimli tasarım stüdyosu, başarısız olmaya ve işlevini yitirmeye mahkûm, tamamen beyaz şekerden yapılma masalar tasarladı.

Hollanda merkezli tasarım stüdyosu Atelier 010, ziyaretçilerin ve tasarımcıların ortak çalışmasıyla aynı mekânda üretilecek, yok edilecek ve yeniden üretilecek, tamamen beyaz şekerden yapılma masalardan oluşan bir deneyim tasarladı. Toplumumuzun uyarıcılara ve tüketime olan bağımlılığının görsel bir yorumu olan bu projede tasarımcılar, üretici ve tüketici arasındaki ilişkiye dair bir farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Delft Teknik Üniversitesi’nin ortaklığıyla ortaya çıkan çalışmada, kullanıcılar için hazırlanan şekerden yapılma masalar, kullanılmaya başladığı anda işlevini yitiriyor. Örneğin masa üzerindeki bir bardağa sıcak bir sıvı dökülüyor, çok kısa bir süre içinde masa erimeye başlıyor ve masalık işlevini yitiriyor.

Sugar

Sugar Rush / Kaynak: Atelier010

İLGİLİ İÇERİK: Kahire’de kültürel paradigmaya meydan okuyan sokak sanatı

Samuel Beckett’ten ilham alan Sugar Rush isimli tasarı, uygarlığın anlık atık üretimine ve en küçük baskılarda çöken tüketim alışkanlıklarına bir cevap niteliğinde. Atelier 010, projenin internet sitesinde şöyle bir açıklamaya yer veriyor:

“Çevreyi önemsiyoruz. İnsanları önemsiyoruz. Gezegenimizi korumak istiyoruz. Bunu yapabilmek için tüketim alışkanlıklarımızın farkında olmamız gerekiyor. Sugar Rush, aynı mekânın içinde, bir nesnenin kullanım ömrünün kapsadığı tüm aşamaları izleyiciye göstererek onları, satın aldıkları şeylerin kısa olan ömürleriyle yüzleştiriyor. Proje zaten dünyamızda mevcut olan “başarısız” tasarımların büyütülmüş ve görselleştirilmiş hâli.”

Atelier 010, Sugar Rush’ı Milan’da gerçekleşecek önemli bir tasarım fuarında sergileyebilmek için bir kitlesel fonlama kampanyası da başlatmış durumda.

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.