İtalyan ressamdan hiperreal karakalem çizimler

İtalyan ressam Emanuele Dascanio hiperreal portrelerinde Rönesans’tan ve felsefeden besleniyor.

Baştan söyleyelim, “Acaba fotoğraf olabilirler mi?” şüphesini aklınızdan çıkarın. Aşağıda gördüğünüz tüm resimler, İtalyan bir sanatçının Rönesans tekniklerinden esinlenerek yarattığı hiperreal karakalem çizimler.

İtalyan ressam Emanuele Dascanio tarafından çizilen bu hiperreal portrelerin üzerinde saatlerce uğraşıldığını tahmin etmek zor değil. Bu portreler içinde tamamlanması için tamı tamına 780 saat uğraşılmış olanları bile var. Kömür ve grafitle çizilen ve ışığın kullanımının ayrı bir önem kazandığı bu portrelerin her biri Rönesans resminin detaylarını ve kalitesini de yansıtıyor. Elbette bu bir tesadüf değil: İtalyan ressam Gianluca Corona’dan Rönesans’ın usta ressamlarının kullandığı yağlı boya teknikleri üzerine dersler alan Dascanio, birikimi ile eşsiz yaratıcılığını bir araya getiriyor. Bu güzel portreler, klasik ile çağdaş olanın başarılı bir birleşimi de aynı zamanda.

Dascanio

Kaynak: BoredPanda

Dascanio

Kaynak: BoredPanda

1983 doğumlu sanatçı Lucio Fontana Sanat Okulu’ndan mezun olduktan sonra öğrenimine Brera Akademisi’nde devam etmiş ve 2007’de Gianluca Corona’dan dersler almış.

İLGİLİ İÇERİK: Ünlü ressamların stilleriyle çizilmiş filozof portreleri

Dascanio

Kaynak: BoredPanda

Bu eserlerden birini daha yakından incelemek için anksiyeteyi özgürlüğün baş döndürücü etkisi ve yaratıcılığın tetikleyicisi olarak yorumlayan Danimarkalı düşünür ve teolog Kierkegaard‘dan bir alıntıyla başlayan şu videoyu izlemenizi de öneriyoruz:

Ayrıca sanatçıyı Facebook’tan ve YouTube’dan takip edebilirsiniz.

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.