Termal kameraların gözünden mülteci kampları

Fotoğrafçı Richard Mosse, mültecilerle ilgili her gün haber kaynaklarında görmeye alıştığımız trajik fotoğrafların vâdettiğinden başka bir şey sunuyor.

Birçok belgesel fotoğrafçısı, izleyiciden fotoğrafın konusuyla bir bağ kurmasını ister. Richard Mosse de onlardan biri. Teknikleriyle dikkat çeken fotoğrafçı bu kez askerî termal kameraları bir sanat aracına dönüştürüyor.

İrlandalı fotoğrafçı Richard Mosse, sürmekte olan Heat Maps fotoğraf serisinde, mülteci kamplarının panoramalarını belgelemek için askerî bir termal kamera kullanıyor. Daha çok savaş durumunda ya da gözetleme maksadıyla kullanılan termal kameraları kullanma fikri, doğa fotoğrafçısı Sophie Darlington’la 2014 yılında yaptıkları bir sohbette doğmuş. Moose projesi için “Teknolojiyi kendisine karşı kullandığım bu seride toplum olarak çoğu zaman göz ardı ettiğimiz ‘geçici’ alanların kalıcı bir görüntüsünü oluşturmaya çalışıyorum.” diyor.

Richard Mosse, 2016, Yunanistan / Görsel: FastCoDesign

18 mil ötedeki ısı değişikliklerini bile kolaylıkla yakalayabilen bu kamera, monokromatik görüntülerde objeleri yalnızca biyolojik durumlarına göre algılamaya izin veriyor. Kameranın kişiliği, giysileri, ten rengini ortadan kaldırma ve objeyi canlı olup olmama durumuna indirgeme özelliği, projenin ironik ve farkındalık yaratan boyutunun dayandığı temel nokta olarak karşımıza çıkıyor. Görüntünün izleyicisi kendini objeden tamamen yabancılaşmış, empati kurma olasılığını kaybetmiş buluyor ve fotoğrafın objesi yalnızca bir tehdit unsuruna dönüşüyor.

Richard Mosse, 2016, Yunanistan / Görsel: FastCoDesign

Mültecilerle ilgili her gün haber kaynaklarında görmeye alıştığımız trajik fotoğrafların vadettiğinden başka bir şey sunan bu fotoğraf serisi; siviller olarak savaşın ve kötülüğün iç dinamiklerini kavramamıza yardımcı oluyor. Zira kimliksizleşmiş, bir bilgisayar oyunundan çıkmış gibi gözüken imajlar, yalnızca imajlar; şiddetin uygulayıcısıyla objesini birbirinden tümüyle uzaklaştırmaya ve kötülüğü normalleştirmeye yetiyor.

termal

Görsel: FastCoDesign

İLGİLİ İÇERİK: Terk edilmiş Fukuşima kentinden hiç görülmemiş fotoğraflar!

Richard Mosse, 2016, Yunanistan / Görsel: FastCoDesign

Görsel: FastCoDesign

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.