Nazi Almanyası’ndan gündelik fotoğraflar

1933-1945 yılları arasında çekilmiş bu fotoğraflar, Adolf Hitler’in liderliğindeki Nazi Almanyası’nın gündeliğini yansıtıyor.

Dünyanin herhangi bir noktasında kötülük hüküm sürüyorken bile bambaşka yerlerde insanlar gündelik yaşamlarına, ‘normal’ hayatlarına devam edebiliyor. Devletlerin yeni politikaları birçok insanın yaşam hakkını tehdit ederken, politikalardan etkilenmeyenler yahut çıkar sağlayanlar rutinlerini aynı şekilde sürdürebiliyor: uyan, hazırlan ve güne başla…

Berlin, 1935 / Kaynak: all-that-is-interesting

1930’lu yıllarda Almanya’da, Hitler rejimi Yahudileri ikinci sınıf kabul etmeye ve politik tarihin en utanç verici dönemlerinden birini gerçekleştirmeye başladığı sıralarda, Alman vatandaşlar tıpkı normal zamanlardaki gibi okula gitti, evlendi, alışverişe çıktı; kısaca gündelik yaşantı ne gerektiriyorsa yaptı.

Radikal siyasi hamleler elbette halkı da etkiledi. Devlet politikaları okul müfredatlarını güncelledi, çocuklara propaganda filmleri göstermeye başladı. Rejime karşı gelen, emirleri yerine getirmeyen devlet memurları görevlerinden uzaklaştırıldı. Sonunda savaş patlak verdi.

Tüm bunlara rağmen hayat bir şekilde devam etti. Almanya halkı, faşizmin yükselişiyle birlikte gelen yeni ‘normal’i yaşıyordu. Göreceğiniz fotoğraflar, 1933 yılında başlayan Nazi Almanyası’nın gündeliğini yansıtıyor.

Berlin, 1934 / Kaynak: all-that-is-interesting

Kaynak: all-that-is-interesting

Polonya, 1940 / Kaynak: all-that-is-interesting

Berlin, 1933 / Kaynak: all-that-is-interesting

1940 / Kaynak: all-that-is-interesting

Nazi

Berlin, 1939 / Kaynak: all-that-is-interesting

Berlin, 1937 / Kaynak: all-that-is-interesting

Berlin, 1941 / Kaynak: all-that-is-interesting

Berlin, 1943 / Kaynak: all-that-is-interesting

Berlin, 1941 / Kaynak: all-that-is-interesting

Berlin, 1934 / Kaynak: all-that-is-interesting

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.