Wikileaks: “CIA neredeyse bütün cihazlardan bizi izliyor!”

Wikileaks tarafından sızdırılan bu veriler ABD’nin istihbarat teşkilatı CIA’in ortam dinleme açısından çıtayı iyice yükselttiğini ortaya koydu.

Teknoloji gündeminde Samsung’un yakında piyasaya sürülmesi beklenen yeni akıllı telefon modeli Galaxy S8’e dair sızıntılar kadar ses getirmeyecek olsa da, Wikileaks bütün bir dünya gündemini sarsması gereken çarpıcı bir sızıntıya daha imza attı. Kaynaklarının gizliliğini koruyarak hükümetlerin ve diğer önemli organizasyonların gizli ve hassas belgelerini ifşa eden İsveç merkezli kar amacı gütmeyen uluslararası organizasyon Wikileaks geçtiğimiz gün ABD’nin Merkezi İstihbarat Teşkilatı’na (CIA / Central Intelligence Agency) ait; söz konusu kurumun gizli izleme operasyonları ve hack’leme araçlarıyla ilgili oldukça önemli belgeler içeren verileri yayınladı.

Vault 7” kod adıyla anılan dosya toplam 8761 adet döküman içeriyor. Wikileaks konuyla ilgili yaptığı açıklamada dosyanın; aralarında zararlı yazılım, virüsler, trojan’lar, ‘zero day’ istismarları, zararlı yazılım içeren uzaktan yönetim sistemlerinin yer aldığı CIA’in bu hack’leme yöntemlerinin muazzam genişlikte bir ölçeğe sahip olduğunu gösterdiğini belirtti.

İLGİLİ İÇERİK: Yüz tanıma teknolojilerine karşı yeni moda: ‘Anti-yüz’ makyajı

Wired’da yer alan rapora göre söz konusu sızıntıya dair uzmanlar tarafından yapılan incelemeler paylaşılan bu verilerin doğruluğunu onaylıyor. Bu da nihayetinde CIA’in birçok açıdan oldukça derin ve önemli sorunlarla karşı karşıya geleceği anlamına geliyor. İlgili sızıntının istihbarat kuruluşunun oldukça saldırgan nitelikteki bu bilgi toplama yöntemlerinin sorgulanmasına neden olması ve bunun CIA’in uluslararası imajına da olumsuz etki etmesi de kaçınılmaz.

‘Büyük Birader’in gözetleyebildiği yazılım ve cihazlar

Sızıntıda yer alan verilere göre CIA’nın bu doğrultuda kullandığı yöntem ve araçlar arasında yama almamış iOS ve Android savunmasızlıkları, Windows, OSX ve Linux tipi bilgisayarlar ile internet sağlayıcılara sızmayı başaran yazılımlar, uçtan uca şifrelenmiş sohbetlerin (Signal, WhatsApp ve Telegram) ifşa edilmesi için stratejiler ve hatta Samsung’un akıllı TV’lerini de bir tür dinleme cihazına dönüştüren teknikler yer alıyor.

CIA’in ayrıca iPhone ve iPad üzerine çalışan özel bir birimi olduğu, söz konusu birim üzerinden hedef kişinin cihazının kamerasına, mikrofonuna ve yazışmalarına girebildiği de ortaya çıktı. CIA’in bu doğrultuda Samsung, HTC ve Sony marka cihazlara da sızabildiğini gösteren verilerde CIA’in ayrıca otomobillerin de bilgisayar sistemlerine girmenin yolları üzerinde çalıştığı anlaşılıyor. Wikileaks bunun CIA’nin araçlar üzerinden çeşitli suikastler düzenlemesini sağlayacağını iddia ediyor.

Wikileaks’ın halihazırda oldukça geniş kapsamlı olduğu anlaşılan bu dosyasının aslında CIA’nın halihazırda kullandığı bütün hack’leme yöntemlerinin yine de küçük bir parçasını oluşturduğu da söyleniyor. Wikileaks sözcüleri konuyla ilgili yaptıkları açıklamada gelecekte konuyla ilgili yeni veriler yayınlamaya devam edeceklerini de eklediler.

İLGİLİ İÇERİK: Gözetimin dibine vuran kamusal alan yerleştirmeleri