Felsefenin ‘en iyileri’ açıklandı!

Quacquarelli Symonds tarafından açıklanan 2017 QS Dünya Üniversiteler Sıralaması’nda felsefe disiplininde ilk onda ABD ve Londra’daki okullar yer alıyor.

Londra merkezli eğitim kuruluşu Quacquarelli Symonds, yıllık “QS Dünya Üniversiteler Sıralaması”nı geçtiğimiz günlerde yayınladı. Felsefe disiplininde ilk sırayı 100 puanla Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan Pittsburgh Üniversitesi çekiyor.

1990 yılında kurulan QS firması bu listeleri hazırlarken akademik itibar, mezunların istihdam edilme oranı, öğretim kadrosunun akademik makalelerde alıntılanma sayısı, araştırma etkileri gibi ölçütlere temel alıyor.

2017 yılına ait listede birinci sırada ABD’de bulunan Pittsburgh Üniversitesi yer alırken, onu Oxford Üniversitesi ve New York Üniversitesi takip ediyor. Felsefe disiplininin en iyi okulları arasında Harvard beşinci, Cambridge altıncı ve Princeton Üniversitesi de yedinci sırada görülüyor.

Tüm listeyi görmek ve bölge/disiplin filtrelerini kullanarak başka sonuçları da incelemek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

felsefe

QS Dünya Üniversiteler Sıralaması 2017

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.