Fizikçi Bilge Demirköz’e UNESCO’dan ödül!

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Bilge Demirköz, uzay radyasyonu çalışmaları sebebiyle UNESCO tarafından ödüllendirildi.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO ve L’Oreal tarafından ortaklaşa düzenlenen “Bilim Kadınları İçin” programı kapsamında 1980’den bu yana 15 genç bilim kadınına verilen Uluslararası Yükselen Yetenekler ödülüne bu yıl Türkiye’den Doç. Dr. Bilge Demirköz lâyık görüldü. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik bölümünde öğretim üyesi olan Demirköz, Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına göre, ‘uzay radyasyonu’ konusundaki çalışmalarıyla ödülün sahibi oldu.

Ödül töreninin Mart ayı içinde Paris’te yapılması bekleniyor.

1980 doğumlu Doç. Dr. Bilge Demirköz, Robert Koleji’ndeki lise öğreniminin ardından Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde fizik, matematik ve müzik alanlarında lisans öğrenimini tamamladı. Yüksek lisans derecesini de MIT’de fizik üzerine alan Demirköz, fizik doktorasını ise Cambridge Üniversitesi’nde yaptı. 2007-2011 yılları arasında çeşitli görevlerle Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN’de çalışan Bilge Demirköz, hâlen Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmakta ve bakanlıklarla ortaklaşa uluslararası projeler yürütmekte.

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.