‘Kozmik mikrodalga ışıması’ bir sanat eserine dönüştü

Rachell Sussman, kozmik mikrodalga ışımasını, kum tanelerinin kullanıldığı Budist pratiklerden ‘mandala’ ile bir sanat eserine dönüştürdü.

Bilim tarafından Büyük Patlama’nın en önemli kanıtı sayılan ‘kozmik mikrodalga arka plan ışıması’ ya da ‘fon ışıması’ 1964 yılında keşfedildi. Evrenin en eski radyasyon ışıması olarak bilinen bu olay, daha önce teleskoplar ve bilimsel veriler kullanılarak çok kez görselleştirildi, ancak bu kez bu modellemeyi yapan bir bilim insanı değil, bir sanatçı: Rachel Sussman.

Keskin bilimsel imajları daha az teknoloji kullanarak birleştirmek istedim. Yalnızca kum kullanarak. Derin zamanımızı araştıran bu proje ‘sonsuzluk’la ilgili ‘geçici’ bir eser.

 

COSMIC MICROWAVE MANDALA / Rachel Sussman

Bilim insanlarının evrenin bebeklik fotoğrafları olarak adlandırdığı, Planck teleskopu tarafından yaratılmış modellemeyi inceleyen sanatçı, bunu yalnızca renkli kumlar kullanarak New Museum Los Gatos’ta, 10 metre karelik bir alan üzerine çeşitli araçlar yardımıyla aktardı. Kurulumun gerçekleştirilmesi iki hafta kadar zaman alırken, eser serginin bitiminde “yaşamın geçici doğası hakkındaki Budist inançlara uygun olarak” bir törenle saniyeler içinde yok edilecek. Sanatçı, “Evreni temsîli biçimde yok etmek kulağa hoş geliyor.” diyor.

İLGİLİ İÇERİK: Cam tüplerin içinde yüzen küçük dünyalar

Bu kozmik mikrodalga arka plan ışıması modeli aslında Hindistan kökenli dinlerde kozmosu sembolik olarak gösteren bir mandala. Sanskritçe bir sözcük olan mandala, ‘daire’, ‘kozmogram’, ya da ‘evreni temsil eden bir geometrik desen’ anlamına geliyor. Sanatçı, bir bilimsel modellemeyi farklı kültürlerde sağlık, bilgelik, cesaret gibi farklı şeyleri temsil eden mandalaları kullanarak yaratmakla ilgili şunu söylüyor: “Ayrı ayrı, bir kum mandalasının ne olduğunu veya kozmik mikrodalga ışımasını bilen insanlara rastladım; ancak ikisini birden bilen insanlar pek yok. Zira bunlar farklı düşünme ve uygulama biçimleri.”

Projeyle ilgili ayrıntılı bilgiye bu bağlantıdan ulaşılabilir.

COSMIC MICROWAVE MANDALA / Rachel Sussman

COSMIC MICROWAVE MANDALA / Rachel Sussman

COSMIC MICROWAVE MANDALA / Rachel Sussman

 

 

 

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.