Günün kısa filmi: ‘Yoldaki Kedi’

Can Kılcıoğlu’nun 2007 yapımı kısa filmi Yoldaki Kedi, beş farklı kültürün aynı hikâye üzerinde karikatürize edilmiş bir yorumu.

Can Kılcıoğlu’nun yönetmenliğini üstlendiği Yoldaki Kedi, 2007 yapımı bir film. Filmi ilginç ve dikkate değer kılan unsur ise çift katmanlı bir kurmaca olması. Filmde aynı hikâye, beş farklı ülkede, beş farklı kültürde, beş farklı lisanda ve beş farklı yönetmenin tavrıyla çekilmiş gibi gözüküyor; ama bu da kurmacanın bir parçası.

Türkiye, Fransa, İsveç, İtalya ve ABD olmak üzere beş ülkenin sinema ve kültür tavrının bir karikatürü olan filmdeki hikâye oldukça sâde: “İki sevgilinin arası bozuktur ve kız evde çaresizce sevgilisini beklemektedir. Derken, sevgilisi çıkagelir; fakat kızın beklemediği bir nedenden dolayı, kötü bir haber vermek için.”

Filmin başrollerini Mine Tugay ve Yiğit Özşener paylaşıyor.

İLGİLİ İÇERİK: Günün kısa filmi: ‘Nolya’

Yoldaki Kedi filminin 15. Adana Altın Koza Film Festivali En İyi Kurmaca Kısa Film, 8. Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali En İyi Ulusal Kurmaca Film, 5. Metro Group Kısa Film Yarışması Üçüncülük başta olmak üzere toplam 16 ödülü bulunuyor. Film aynı zamanda Antalya Sinema Derneği’nin son yıllarda yapılmış en iyi ödüllü 10 kurmaca film seçkisinde de yer alıyor.

Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğreniminin ardından Fransa’da sinema okuyan Can Kılcıoğlu’nun Yanılış, Masal, Koridor, Beton Park ve Karnaval isimlerinde başka kısa filmleri de mevcut.

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.