Haruki Murakami öykülerinden ilham alan oyun: Memoranda

Kanada bulunan Bit Byterz isimli stüdyo, Haruki Murakami’nin esrarengiz evreninden ilham alan bir bilgisayar oyunu geliştirdi.

Kanada’nın Vancouver şehrinde yer alan Bit Byterz isimli bağımsız oyun stüdyosu, ilhamını büyük ölçüde Japon edebiyatının en önemli isimlerinden olan Haruki Murakami’den alan bir bilgisayar oyunu yarattı. Oyun, mimarî açıdan Avrupa kentlerine benzeyen bir yerde geçiyor ve ana karakter, ismini hatırlayamayacak düzeyde hafızasını yitirmiş bir genç kadın. Bir macera ve gizem oyunu olan Memoranda’da temel amaç ise kentteki diğer insanlarla sohbet edip toplanan bilgi ve araçlarla bulmacalar çözmek.

Kaynak: Steam

Oyunun yapımcıları, oyunun hikâyesinin Murakami’nin belirli bir öyküsüne referans etmediğini, bunun yerine yazarın büyülü evreninin içerdiği hisleri uyandırmayı amaçladıklarını söylüyor. Yine de butik kafeler ve fırınlarla dolu küçük kentte geçen oyun bir Fransız animasyon filmini andıran görüntüleri ve insan olmayı uman bir fil gibi ilginç yan karakterleri ile Haruki Murakami’nin The Elephant Vanishes isimli öykü kitabını anımsatıyor.

İLGİLİ İÇERİK: Bir kapitalizm simülasyonu: Crisis Theory

Oyunun geliştiricilerinden Sahand Saedi, oyunun durağan atmosferini ve onu harekete geçiren noktayı şöyle açıklıyor:

“Murakami’nin çoğu hikâyesinde her şey sakin ve gerçekçi bir ortamda sürer; fakat bir anda oldukça garip ve beklenmedik bir şey olur ve hikâyenin tüm atmosferini değiştirir. Sükût ve korku, yazarın öykülerinden en çok aklımda kalmış olan öğeler; ve bu duygularla birlikte yazarın müzik ve teknolojiye olan ilgisi beni tüm bunları birleştirerek bir oyun yapabileceğim düşüncesine itti.”

Haruki

Kaynak: Steam

2015 yılında bir kitlesel fonlama kampanyasıyla ilk adımı atılan oyun için Murakami hayranları tarafından 20,000$’a yakın bağış toplanmıştı. Murakami esintileri, iki boyutlu el çizimi illüstrasyonları ve özgün müzikleriyle en büyük platformlarından olan Steam üzerinden satın almak mümkün.

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.