Wall Street’in yeni simgesi: ‘Korkusuz Kız’

New York’un simgelerinden ‘Charging Bull’ heykelinin tam karşısında konumlanan ‘Fearless Girl’, iş dünyasında kadının rolüne dikkat çekiyor.

New York’un finansal bölgesi Wall Street’te bulunan ünlü bronz “Charging Bull” heykelinin tam karşısına anlamlı bir eklenti yapıldı: Sade ve güçlü bir poz veren küçük kız heykeli, kızgın boğanın tam karşısında, oldukça korkusuz bir tavır takınıyor.

Hafta başında, Dünya Kadınlar Günü’nün anlam ve önemine uygun olarak State Street Global Advisors şirketi ve kent yetkililerinin ortak çalışmasıyla dikilen heykel, finans şirketi yetkililerinin kadın çalışan sayısını artırması konusunda bir farkındalık yaratmayı amaçlamanın yanında, toplumda kadın hakları algısını güçlendirmek gibi bir maksat da taşıyor. Heykelin önünde bulunan plakette “Kadının liderlikteki gücünün fark yaratacağını bilin.” yazıyor.

Kaynak: Logan Hasson / Instagram

Bussiness Insider ile konuşan State Street Genel Müdür Yardımcısı Lori Heinel bu yeni heykel hakkında şunları söylüyor:

“Wall Street’teki en ikonik görüntülerden birisi Charging Bull heykeli. Heykelin tam karşısına yapılacak bu yeni eklenti bize oldukça zekice, yaratıcı ve ilginç geldi. Bu küçük kız heykeli kararlılığı, ilerlemeyi ve statükoya karşı gelme isteğini temsil ediyor.”

En az bir ay boyunca bulunduğu yerde kalacak olan “Korkusuz Kız” isimli bu heykel, Kristen Visbal tarafından bronz kullanılarak üretildi. Ülke ve dünya gündeminde şimdiden büyük yer edinen heykel, belki de Arturo di Modica tarafından 1987’de bir gerilla sanat pratiği olarak üretilen Charging Bull gibi, kitleselleşince, New York’un finans merkezi Wall Street’in yeni simgesi olarak kalıcı hâle gelecek.

İLGİLİ İÇERİK: Sokak sanatçısı Banksy Filistin’de otel açtı

Kaynak: chaaachouuuu / Instagram

Kaynak: Logan Hasson / Instagram

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.