‘Felsefi fotoğraf’ yarışması sonuçlandı!

Kant’ın ‘kategorik imperatif’i, Aristoteles’in ‘tode ti’ kavramı ya da matematiksel sezginin kendisi fotoğraflanabilir mi?

Western Üniversitesi’nde bulunan Rotman Felsefe Enstitüsü tarafından düzenlenen “Felsefi Fotoğraf Yarışması” sonuçlandı. Katılımcılardan felsefe problemlerini, teorilerini ya düşüncelerini tasvir edebilen fotoğraflar talep edilen yarışmaya, doğa, makro, mimari, manzara ve deneysel gibi kategorilerde fotoğraflar gönderildi. Yarışmanın birincisi “kimlik” kavramı üzerine temellenen bir doğa fotoğrafıyla Jenny Gillet oldu. Gillet’in fotoğrafı ve fotoğrafla ilgili açıklaması şöyle:

“Identity” / “Kimlik” – Jenny Gillet

“Ontario’daki Niagara Milli Parkı’nda çekilen ve iki peri kelebeğini içeren fotoğraf, kimlik kavramı üzerine yoğunlaşıyor. Birbirine oldukça benzeyen iki kelebeğin üzerinden ‘bireysel kimlik’le ne kastedildiğini ve bu kavramı nelerin oluşturduğu düşüncelerini vurguluyor. Görüntü aynı zamanda kelebeklerin kelebek olana kadar geçirdikleri hızlı değişimlerin gerçekliğiyle kimliğin sürekliliğine de dikkat çekiyor.”

Yarışma jürisinin dikkat çekici bulduğu ve kazananın açıklandığı sayfada paylaştığı diğer fotoğrafları ve açıklamalarını da aşağıda görebilirsiniz.

yarışması

“Order and Disorder” / “Düzen ve düzensizlik” – Mark Bessoudo

“İspanya’nın Kordoba kentinde çekilen bu fotoğraf, “düzen” ve “düzensizlik” kavramlarının farklı katmanlarını içeriyor. İlki, kayaların ve minerallerin mimariye dönüşümü olan Roma sütunları kendi içinde bir düzen oluştururken; yüzyıllar içinde düzenden düzensizliğe doğru bir entropiye yenik düştü. İkincisi, bir sokak lambası. Farklı bir düzen türünü temsil eder ve fosil yakıtlar önce elektrik enerjisine dönüşür, sonra da ışık kaynağı hâline gelir. Üçüncü unsur ise yapraklardır ve bu katmanda doğa, kozmik bir düzensizliğin içinden çıkan bir düzeni temsil eder. Yaprakların sokak lambasını sarmış olduğu gerçeği, insanlar tarafından oluşturulan her yapay düzenin, doğal düzenin yanında ikincil olduğunu vurgulayan bir metafordur.”

İLGİLİ İÇERİK: Felsefe tarihinin taksonomik haritası hazırlandı

“Let no one ignorant of geometry enter.” / “Geometri bilmeyen giremez.” – Sylvia Wenmackers

“Güneş, üç boyutlu bir nesneyi aydınlatıyor ve arka plandaki kapıda iki boyutlu bir gölge oluşuyor. Sahne, doğruluğu şüpheli de olsa Platon‘un akademisinin girişinde yazdığı söylenen popüler cümleyi anımsatır. İdeal objenin, çoğunlukla kadınlıkla ilişkilendirilen bir kurutma standı olması, felsefe ve matematikte kadının yetersiz temsiline ince bir yanıt olarak görülebilir.”

“What is like to be a bat?*” / “Yarasa olmak neye benzer?” – Chang Liu

“Yarasa gibi olmak korkunç olmalı, zira ters uyumak zorundasınız!”

* Fotoğrafın başlığı düşünür Thomas Nagel’ın 1974’te yayımladığı aynı isimli bilinç konulu makalesine atıfta bulunur.

“Gerçek sonsuzluk?” / “Actual infinity?” – Aldo Filomeno

Barselona’daki bir opera binasındaki aynalar salonunda çekilmiş olan bu fotoğraf, felsefedeki ‘sonsuzluk’ kavramını temsil eder. Aristoteles’in de önerdiği gibi, sonsuzluk kavramının yalnızca potansiyel olarak var olduğuna inanmak makul görünüyor. Aktüel bir sonsuz nesne, en azından matematiksel düzlemin dışında var olamaz. Yine de, bazen aksini düşündürecek durumlarla karşılaşabiliyorsunuz.”

Yarışmaya gönderilen diğer fotoğraflardan bazıları ise şöyle:

“Perspective” / “Perspektif” – Justin Weinberg

İLGİLİ İÇERİK: Gerçeklik ve zaman algınıza meydan okuyan beş felsefi kuram

“Chicken Soup, Luck, and Self-Reference” / “Tavuk Çorbası, Şans ve Öz-atıf” – Alan White,

“Substantial Form” / “Tözsel Form” – Jonathan Cohen,

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.