Bir besteci olarak Friedrich Nietzsche

Alman filozof Friedrich Nietzsche özellikle gençlik yıllarında solo piyano, orkestra ve korolar için klasik eserler bestelemişti.

Din, ahlâk ve felsefe üzerine çalışmalarıyla bilinen Alman düşünür Friedrich Nietzsche, müziğe de tutkuyla bağlıydı. Bir felsefeci olarak müzik hakkında derinlikli fikirler geliştirmesinin yanında, Nietzsche, özellikle gençken, piyano, orkestra ve korolar için besteler yaptı.

Gençlik yıllarını geçirdiği “Germania” isimli edebiyat ve müzik kulübünde Richard Wagner’le tanışan Nietzsche, Alman besteciden çok etkilenmişti. Kültürün yeni sanat formlarıyla canlandırılmaya çalışılması ve müzik anlayışı gibi konularda uzlaştılar.

İLGİLİ İÇERİK: Nietzsche’nin sıradışı yazı makinesi: ‘Malling-Hansen Writing Ball’

Saygı ve hayranlıkla şekillenen bu tutkulu dostluk, bir noktada yıkıcı bir ayrılığa dönüştü. Wagner bir dehaydı ve oldukça kibirliydi. Öte yandan, Almanya’da yükselen nasyonal sosyalizm ve anti-semitizm görüşlerine katılıyordu. Adolf Hitler’in favori bestecisiydi. Nietzsche 1870’li yılların ortalarında, Wagner’in başarıyı ve popülerliği arzuladığını düşünüyor; Wagner ise Nietzsche’yi Yahudi yazar ve düşünür Paul Rée ile olan yakınlığından ötürü uyarıyordu. Ulusal ve dinî geleneksel değerlerden tümüyle uzaklaşmış olan Nietzsche, Wagner’in ‘Parsifal Operası’“Hıristiyanlığa geri dönüş” olarak tanımlıyordu. İkili en son 5 Kasım 1876 tarihinde görüştü. Takip eden yıllarda da hem kişisel, hem düşünsel olarak uzaklaştılar.

Müziğe böylesine tutkuyla bağlı olan ve bu bağını Putların Alacakaranlığı kitabında “Müziksiz hayat bir hata olurdu.” cümlesiyle dile getiren filozof Friedrich Nietzsche’nin ağırlıklı olarak 13-22 yaşları arasında bestelemiş olduğu eserleri Spotify üzerinden dinlemek mümkün.

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.