Kuantum fiziği soyut resimle kesişti!

Markos R. Kay’in ‘Kuantum Dalgalanmaları’ isimli yeni projesinde, proton çarpışmaları soyut resim teknikleri kullanılarak görselleştirildi.

Kuantum fiziğini daha anlaşılır ve estetik kılmak isteyen yeni bir sanat projesi, atomaltı hareketlerin dinamiklerini soyut sanatın olanaklarını kullanarak gösteriyor. Dijital sanatçı Markos R. Kay’in “Kuantum Dalgalanmaları” isimli yeni projesi, bilimi ve sanatı bir noktada kesiştiriyor. Projenin internet sitesinde yer alan açıklama şöyle:

“Bir sanal deneyler serisi olarak üretilen Kuantum Dalgalanmaları, doğrudan gözlenmesi neredeyse imkânsız olan kuantum dünyasının, yani gerçekliğin en temel yönünün karmaşıklığını ve geçişkenliğini gösterir. Laboratuvar ortamında birincil parçacıklar proton çarpışmalarının bozulmaları aracılığıyla gözlemlenir ve toplanan veriler süper bilgisayarlar aracılığıyla bir simülasyona dönüştürülür. Bu belki de gözlemin akla gelebilecek en dolaylı yoludur.

Kuantum Dalgalanmaları projesinde bir proton çarpışması sırasında meydana gelen olaylar fırça ve boya vuruşları kullanılarak görselleştiriliyor. Bu görselleştirme, CERN’deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın verileriyle yapılıyor.”

İLGİLİ İÇERİK: Veriler artık atomlarda depolanabilecek!

Imagine Science Films ve New York Üniversitesi Abu Dhabi Sanat Merkezi’nin katkılarıyla gerçekleştirilen projede proton çarpışmalarının Temel Olay, Proton Işıması, Sert Alt-İşlem, Parton Sağanağı, Hadronizasyon ve ve Hadron Bozunması olmak üzere altı önemli aşaması resmediliyor.

Proje ilgili ayrıntılı bilgi almak için sanatçının internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Temel Olay / Kuantum Dalgalanmaları, Markos R. Kay

Proton Işıması / Markos R. Kay

Sert Alt-Süreç / Markos R. Kay

Parton Sağanağı /  Markos R. Kay

Hadronizasyon /  Markos R. Kay

Hadron Bozunması /  Markos R. Kay

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.