‘Dünyevi Zevkler Bahçesi’ne çağdaş bir yorum: Cennet

Hieronymus Bosch’un ‘Dünyevi Zevkler Bahçesi’ adlı eserinin 21. yüzyıl uyarlaması, karşımıza sert bir modernizm eleştirisi olarak çıkıyor.

500 yıl kadar önce “Dünyevi Zevkler Bahçesi” isimli muazzam başyapıtını ortaya koyan Hollandalı ressam Hieronymus Bosch, birbiriyle ilişkili üç resimden oluşan triptik formdaki bu eserin sol panelinde Adem ile Havva figürleriyle cennet, orta panelde fantastik yaratıklar, nü kadın figürleri ve daha birçok detayla dünya, sağ panelde ise kötülerin türlü biçimlerde cezalandırıldığı bir cehennem tasvir etmişti. Hollandalı bir animasyon firması olan Stüdyo Smack yirmi birinci yüzyılda ressama atıfta bulunarak, hedonistik orta paneli bugünün imgeleriyle yeniden tasarlayıp bir animasyona dönüştürdü.

Kaynak: Vikipedi

Stüdyo Smack’in Dünyevî Zevkler Bahçesi yorumunda ironik imajlarla modernizm, tüketim kültürü, bencillik ve kibir tasvir ediliyor. Taş Çağı’nın bilinen en eski kalıntısı ve doğurganlığın ideal tasviri olan Willendorf Venüsü, bugünün ideal vücut ölçüleriyle yeniden tasarlanıyor. Kendisiyle öpüşen figür, eserde çağdaş narsisizmin bir simgesi olarak yer alıyor. Kafası güvenlik kamerasıyla değiştirilmiş bir karga, sürekli gözetim altında olmanın yaşamımızın doğal bir parçası olduğunun temsili. İşlenmiş, paketlenmiş ve market raflarına konmuş olan çiğ etten oluşan domuz, arzuyla yanıp tutuşan bir Hello Kitty, başsız bir kızarmış tavuk, bir süre yükselen, sonrasında kaybolan totaliter bir insan figürü, etrafa tehditler savuran insan suretinde bir tabanca… Eserin her köşesi derin ayrıntılarla dolu.

İLGİLİ İÇERİK: Otomobil tamircileri Rönesans döneminin ünlü tablolarını yeniden yarattı

Seksi, gücü, eğlenceyi ve yemek kültürünü tasvir etmek için Bosch’un tablosunda yer alan yapıları dikenli siyah kulelerle ve etli pembe kalelerle değiştiren Stüdyo Smack, Yüzüklerin Efendisi’nden, Oz Büyücüsü’nden, Babil Kulesi’nden, Disneyland’den, Blade Runner’dan ve Game of Thrones’tan ilham alıyor.

Cennet olarak adlandırılan eser, Hollanda’da bulunan MOTI Müzesi’nde düzenlenen bir yıl dönümü sergisinde, sonsuz bir döngü hâlinde gösterilmişti.

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.