Zeynep Direk’le Felsefe Vakti radyo programı kayıtları YouTube’da

Prof. Dr. Zeynep Direk’in Radyo İTÜ için hazırladığı Felsefe Vakti programının kayıtlarına internetten erişilebiliyor.

Zeynep Direk’in İstanbul Teknik Üniversitesi radyosu için 2015 yılında hazırladığı 10 bölümlük radyo programı, fenomenoloji, feminizm, 20. yüzyıl Fransız filozofları gibi alt başlıklar üzerine eğiliyor.

Koç Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nden Prof. Dr. Zeynep Direk’in hazırlayıp sunduğu ‘Felsefe Vakti’ isimli programın kayıtlarına, İTÜ Radyo web sitesinden ve PANDORA YouTube kanalından erişmek mümkün.

Fenomenoloji

Feminizm

20. yüzyıl Fransız filozofları

İLGİLİ İÇERİK: Platon’un ünlü Mağara Alegorisi için hazırlanan animasyon

Zeynep Direk 1966 yılında İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesi ve ardından Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde eğitim gördü. Doktorasına 1992 yılında University of Western Ontario, Kanada’da başladı. 1995-1996 yıllarını Paris’te Derrida’nın derslerini takip ederek geçirdi. Doktora derecesini 1998 yılında University of Memphis’ten aldı. Yurt içinde ve yurt dışında yaptığı editörlük çalışmalarının (Dünyanın Teni, Sonsuza Tanıklık, Irk Kavramını Kim İcat Etti vd.) yanı sıra, özellikle Defter ve Felsefelogos dergilerinde yayımladığı, Derrida, Levinas, Heidegger, Merleau-Ponty ve Sartre üstüne makaleleriyle tanındı. Başkalık Deneyimi adlı bir kitabı vardır. 1998-2014 yıllrı arasında Galatasaray Üniversitesi’nde görev yapmıştır.  2014 yılından beri  Koç Üniversitesi Felsefe Bölümü öğretim üyesidir.

 

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.