1917 Ekim Devrimi’ni gerçek zamanlı deneyimleyin!

1917 Free History projesi kullanıcılara 1917 Ekim Devrimi’ne kadar yaşananları gerçek zamanlı olarak bir zaman tüneli üzerinde takip etme olanağı sunuyor.

Dozhd isimli bağımsız Rus haber kanalının eski genel yayın yönetmeni ve “All the Kremlin’s Men” kitabının yazarı Mikhail Zygar’ın fikriyle geliştirilen proje, Ekim Devrimi’nin yüzüncü yılı anısına hayata geçirildi.

Çok sayıda tarihsel belge, mektup ve gazete örnekleri gibi birinci el kaynaklardan derlenen bilgiler ve fotoğraflar, dönemin yüzlerce tarihsel figürünün dilinden, ‘durum güncellemesi’ olarak paylaşılıyor. Facebook hesabı ile sisteme giriş yapabilen kullanıcılar kendilerine yakın buldukları tarihsel figürleri daha yakından takip edebilmek için, onları arkadaş olarak ekleyebiliyor.

1917

14 Şubat, Lenin: “İsviçre’de sol partilerin kurulmasının bir temeli var. Bu bir gerçek. Kolay değil, ama yapılmaya değer…” / 1917 Free History

Bir sosyal ağ biçiminde tasarlanan projede, olaylar gerçek zamanlı olarak paylaşılıyor. Zamanın ileri sarılamadığı internet sitesi kullanıcılara yüz yıl önce aynı gün neler olup bittiğini alışık oldukları bir formatta görebilme imkânı sağlıyor. Sosyal ağ biçiminin ironik ya da komik olma maksadı taşımadığını vurgulayan Zygar, bu tasarımın yüz yıl öncesini günümüze uyarlamada oldukça etkili bir yol olduğunu savunuyor.

7 Şubat, Rosa Luxemburg: Bugün 10 gün hapis ve para cezasına çarptırıldım. / 1917 Free History

İLGİLİ İÇERİK: Bir kapitalizm simülasyonu: Crisis Theory

Projenin internet sitesinde yer alan açıklama şöyle:

“1917, Free History geçmişi hayata geçirmenin ve onu şimdiye yaklaştırmanın bir yolu olarak gazeteciler, uzmanlar, tasarımcılar ve illüstratörler tarafından hazırlandı.  Rusya ve diğer ülkelerde yüz yıl önce yaşamış insanları anlatabilmeyi ve tarihin popülerlik kazanmasını sağlama olan proje için gün ışığı görmemiş çok sayıda tarihsel belge, fotoğraf ve video incelendi.”

Jülyen takvimine göre 25 Ekim 1917’de Petrograd’daki geçici hükümetin devrilerek iktidarın Lenin önderliğindeki Bolşeviklere geçmesini sağlayan ve Sovyetler Birliği’nin kurulmasına yol açan olay, 20. yüzyılın dünya tarihini etkileyen en önemli olaylarından biri olarak sayılmakta.

Rusça ve İngilizce olarak erişime açık olan internet sitesine bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsiniz.

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.