Warner Bros., yeni bir ‘Matrix’ filmi üzerinde çalışıyor

Wachowski’lerin dahil olmadığı yeni bir ‘Matrix’ filmini gündeme getirmek Hollywood’un zaten yıllardır üretmekte olduğu mevcut “Matrix”te yaşanan bir kayma anlamına mı geliyor?

Bir jenerasyona artık yavaş yavaş yaşlandığını da hatırlatırcasına bundan 18 yıl önce gösterime giren cyberpunk klasiği The Matrix için bu günlerde ilginç iddialar ortalıkta dolaşıyor. The Hollywood Reporter’da yer alan habere göre ilk filmi ve üçlemeyi finanse eden Warner Bros. yeni bir Matrix filmi üzerinde çalışmaya başladı. 1999 tarihli filmin yeni bir versiyonu için potansiyel başrolde ise Creed’de rol alan Michael B. Jordan’ın adı geçiyor.

Üçlemenin yanında Animatrix’te yer alan kısa animasyon filmleriyle de oldukça geniş bir evrene sahip olduğu daha iyi anlaşılan Matrix’in bu yeni film projesinde henüz kesinlik kazanan çok az şey var. Diğer yandan orijinal üçlemenin yaratıcıları Lana ve Lilly Wachowski’nin şu aşamada projeye dahil olmadıkları da gelen bilgiler arasında.

Beraberinde getirdiği düşünsel arka planla çarpıcı bir görsellik ve aksiyon sahnelerini harmanlayarak geniş kitlelere ulaşan ve halen Hollywood geleneğinde istisnai bir konumda olan Matrix filmlerinin sadece yapımcı firma tarafından alınan bir kararla yeniden çekilmesinin düşünülmesine gelen tepkiler de oldukça dikkat çekici. Sosyal medya üzerinde verilen tepkilere bakılırsa, izleyicilerin büyük bir çoğunluğu orijinal üçlemenin böylece bırakılmasından yana.

İLGİLİ İÇERİK: Sense8’in ‘seçilmiş kişileriyle’ tanışın

Fotoğraf: ‘The Matrix’ (1999)

Hollywood Reporter’da yer alan raporda henüz çok erken bir aşamada olduğu belirtilen projenin nihayetinde mevcut filmlerin bir yeniden yapımı mı yoksa bu filmlere bir şekile bağlanan farklı senaryolara sahip yeni filmler mi olacağı da halen bir soru işareti.

Şu aşamada yeni filmlerin niteliği ve yapısı kadar, orijinal üçlemedeki Neo rolüyle özdeşleşen Keanu Reeves’in bu olası yeni filmlerde rol alıp almayacağı da bir diğer büyük merak konusu. Reeves, geçtiğimiz ay Yahoo Movies’e verdiği demeçte; “Bilemiyorum, bu tuhaf olurdu, ama neden olmasın” şeklinde bir açıklama yaparak, Wachowski’ler de bu projeye dahil olursa başka bir Matrix filminde rol alabileceğini söylemişti.

Haberin kaynağında olası yeni Matrix filminin senaryosunun ise aralarında ‘The Incredible Hulk’, ‘The Avengers’ ve ‘X-Men: The Last Stand’ gibi yapımların da yer aldığı filmlerin senaryosuna imzasını atan ve aynı zamanda ‘Alphas’ dizisinin ortak yaratıcılarından Zak Penn’e emanet edileceği belirtiliyor. Bu yeni Matrix filmini Warner Bros.’un gündemine getiren kişi ise üçlemenin yapımcılığını üstlenen isim Joel Silver.

Fotoğraf: Luis Tejido/EPA

Halihazırda Sense8 adlı TV dizisiyle meşgul olan Wachowski’lerin dahil olmadığı bir proje üzerinden tavşan deliğinin daha da derinlere gittiğini gösteremeyeceğinden neredeyse emin olduğumuz yeni bir olası Matrix filmi gerçekleşmesi halinde sadece bir “mavi hap” etkisi yaratacak gibi duruyor. Zira bu bağlamda Silver ve Warner Bros.’un böyle bir proje üzerinde durmasına neden olan temel itkinin üçlemenin dünya çapında getirdiği milyarlarca dolarlık hasılat olduğuna da kuşku yok.

Geçtiğimiz yıl gösterime giren ve büyük bir ilgi de gören bağımsız film Arrival gibi son derece orijinal fikirler sunan ve hikaye anlatıcılığına önemli yenilikler getiren senaryoları filmleştirmeyi muhtemelen bir risk olarak gören büyük stüdyoların giderek sığlaşan bu kültürel ortamda belirli eski yapımları yeniden ve yeniden gündeme getirerek tüketime sunması da aslında ironik bir biçimde ‘The Matrix’in aslında gerçekten bir tür “Matrix” tarafından ve tam da onun içerisinde yeniden çekileceği düşüncesine yol açıyor.

İLGİLİ İÇERİK: Lana’dan sonra diğer Wachowski de artık trans!