Walter Benjamin’in Pasajlar’ını yansıtan sergi: The Arcades

Düşünür ve eleştirmen Walter Benjamin’in modernizm yorumları geliştirdiği Pasajlar isimli eseri, bir çağdaş sanat sergisine ilham oldu.

New York’ta açılan The Arcades: Contemporary Art and Walter Benjamin isimli sergi, Pasajlar’da yer alan 36 bölümü temsil eden çağdaş sanat eserleriyle, Walter Benjamin’in analizleriyle günümüz sanatının süregelen uygunluğunu araştırıyor. Sergide aynı zamanda Benjamin’in Berlin’deki arşivinden materyaller ve mimarî modeller de bulunuyor.

James Welling, Morgan Great Hall, 2014. / Kaynak: The Jewish Museum

The Jewish Museum’un ev sahipliği yaptığı sergide otuzu aşkın sanatçının işleri yer alıyor ve her bir sanat yapıtı Benjamin’in kitabında yer verdiği otuz altı bölümü hem yapısal anlamda hem de içerik anlamında temsil etme iddiasını taşıyor. Sergi, ziyaretçilerini Benjamin’in tabiriyle bir ‘flâneur’  olmaya, bir gözlemci uyanıklığıyla olan biteni dikkatlice izlemeye davet ediyor.

Raymond Hains, Martini, 1968. / Kaynak: The Jewish Museum

İLGİLİ İÇERİK: İstanbul’dan Berlin’e kuir bir yolculuk: ‘ğ – queer forms migrate’

Alman edebiyat eleştirmeni, düşünür ve estetik kuramcısı Walter Benjamin’in başyapıtı sayılabilecek Pasajlar isimli eserinde, kendine özgü “mozaik” yöntemiyle 20. yüzyıl Paris’indeki alışveriş pasajlarında gözlemlediği kültür ayrıntılarını inceleyerek modernizm kavramına ve kapitalist kent yaşamına dair fikirler üretti. Ölümünden sonra yayımlanan bu tamamlanmamış eser, günümüzde Benjamin’in Mekanik Yeniden Üretim Çağında Sanat Yapıtı isimli makalesiyle birlikte, kültür ve sanat konulu makalelerde en çok alıntılanan eserlerinden biri.

Sergiyle ilgili ayrıntılı bilgiye bu bağlantıdan ulaşılabilir.

Chris Burden, Tower of London Bridge, 2003. / Kaynak: The Jewish Museum

Mungo Thomson, June 25, 2001 (How the Universe Will End) March 6, 1995 (When Did the Universe Begin?), 2012. / Kaynak: The Jewish Museum

Voluspa Jarpa, What You See Is What It Is, 2014 / Kaynak: The Jewish Museum

Mary Reid Kelley, Charles Baudelaire, 2015 / Kaynak: The Jewish Museum

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.