Ai Weiwei’den sığınmacılara dikkat çeken bir proje: Law of the Journey

Çinli aktivist sanatçı Ai Weiwei, Law of the Journey isimli enstalasyonunda sığınmacıların yaşadığı insanlık trajedisini anıtlaştırıyor.

Heykel, enstalasyon ve fotoğraf gibi alanlarda üretimler yapan Çinli aktivist sanatçı Ai Weiwei, son iki yıldır mültecilerin haklarını savunmak ve trajedilerini belgelemek üzerine yoğunlaştı. “Law of the Journey” isimli serisi de devam eden insanî krize anıtsal bir yanıt niteliğinde. Sanatçının yeni işleri, Midilli adasındaki mülteci kamplarında geçirdiği sürelerin bir yansıması olarak karşımıza çıkıyor.

Law of the Journey / Kaynak: Designboom

“Ortada bir ‘mülteci’ krizi yok, olan şey insanlık krizi. Mültecilerle karşı karşıya kaldığımızda en temel insanî değerlerimizi bile yitiriyoruz. Bu belirsizlik çağında, hepimizin başkalarına karşı güvene, hoşgörüye ve merhamete ihtiyacımız var. Çünkü hepimiz biriz. Eğer öteki türlü olursa, insanlık daha büyük bir krizle karşı karşıya kalacak.”

İLGİLİ İÇERİK: Wall Street’in yeni simgesi: ‘Korkusuz Kız’

Law of the Journey isimli seri insanî durumlara ilişkin çok katmanlı yapısıyla Prag’daki Veletrzni Palace’ta gösteriliyor. Serginin en dikkate değer eserlerinden biri ise geniş ana salonun içinde bulunan, tavana asılı biçimde konumlanan ve bilinmeyen bir yolculuğa çıkan onlarca mülteciyi temsil eden dev bir kauçuk tekne. Ai Weiwei bu enstalasyonda, umutsuz bir kaçışı yeniden kurarak insanlık trajedisini ve kişinin aidiyet arzusunu vurguluyor.

Law of the Journey / Kaynak: Designboom

Law of the Journey / Kaynak: Designboom

Sergide ayrıca Ai Weiwei’nin önceki eserlerinden de bir seçki yer alıyor. “Laundromat” isimli bu enstalasyon ise sanatçının bir mülteci kampından topladığı giysiler, ayakkabılar ve katlanmış battaniyeleri anıtsal bir formda sunuyor.

Laundromat / Kaynak: Designboom

journey

Laundromat / Kaynak: Designboom

İLGİLİ İÇERİK: Sokak sanatçısı Banksy Filistin’de otel açtı

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.