Bilinmesi gereken 15 Chuck Berry şarkısı

Dün yaşama veda eden efsane müzisyen Chuck Berry, Rock’n Roll’un öncü isimlerindendi.

Rock müziğin efsanelerinden Chuck Berry, dün 90 yaşında yaşama veda etti. Elektrikli gitar devriminin ilk şahitlerinden olan müzisyen, profesyonel müzik kariyerine 1950 yılında başlamıştı.

Bob Dylan’ın “Rock’n roll’un Shakespeare’i” olarak tanımladığı usta müzisyen için John Lennon da şöyle diyordu: “Rock & roll’a başka bir isim vermek isterseniz, ona Chuck Berry diyebilirsiniz.” Berry kendinden sonraki kuşaklara ve yükselen müzik türlerine de bir biçimde etki etmeyi başarmıştı. 1970’li yılların ortalarında İngiltere ve ABD’de dikkat çeken punk müziğin en önemli örnekleri bile, içlerinde ustadan izler taşıyordu.

Sanatçı, 1985 yılında Grammy tarafından “Yaşam Boyu Başarı Ödülü”ne lâyık görülmüş, aynı dönemlerde ustalığını çoktan ispatlamış ve bir müzik ikonu hâline gelmişti.

Hem müziklerinde, hem şarkı sözlerinde sınırların ötesini zorlayan ve yeni bir sanat formu arayışında olan Chuck Berry’nin mutlaka bilinmesi gereken 15 şarkısı, New York Times tarafından derlendi. Aşağıda yer alan liste, sanatçının 1955 yılında çıkardığı ilk single Maybellene’den başlayıp 1964’e dek ürettiği 15 şarkıyı içeriyor.

İLGİLİ İÇERİK: Michael J. Fox, meşhur sahneyi Coldplay’le yeniden yarattı!

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.